Jabłkowa inicjatywa

REFALPrzykład sadowników z miejscowości Łukawa w powiecie sandomierskim świadczy, że wspólnie działając można osiągnąć znacznie więcej. Dziś grupa producentów jest przykładem bardzo dynamicznie rozwijającej się organizacji specjalizującej się w dystrybucji jabłek.

Jabłkowa inicjatywa

Grupa producentów REFAL w Łukawie jest przykładem dynamicznej organizacji producentów założonej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jakich potrzebuje współczesne środowisko producentów.

Wiosną 2009 roku grupę utworzyło 5 producentów specjalizujących się w uprawie jabłoni. Znacząca sprzedaż indywidualna do sieci handlowych i eksport przed założeniem grupy pozwoliły w sierpniu 2009 roku na zarejestrowanie inicjatywy na liście wstępnie uznanych organizacji producentów Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Fakt ten pozwolił na rozpoczęcie dynamicznego procesu inwestycyjnego. Już 22 stycznia 2010 roku nastąpiło otwarcie hali sortowniczej jabłek, z wodnym wyładunkiem skrzyń, myciem i możliwością sortowania na kolor, średnicę i masę owoców. Wydajność linii sortowniczej to 6 ton na godzinę. Jest to najnowocześniejsza linia sortownicza funkcjonująca w regionie

Grupa zamierza specjalizować się wyłącznie w dystrybucji jabłek. Następnym etapem rozwoju grupy będzie budowa zaplecza magazynowo-przechowalniczego pozwalającego na pełne wykorzystanie mocy sortowniczych.

 

 

Janusz Suszyna

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2