KRIR w sprawie pomocy dla powodzian

1 czerwca 2010 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie programu pomocy dla rodzin rolniczych , w których gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź, obsuniecie się ziemi lub huragan w 2010 r. Celem programu miało być uruchomienie pomocy dla rodzin rolniczych, która umożliwiłaby pokonanie przejściowych trudności finansowych spowodowanych szkodami w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub budynkach inwentarskich, budynkach magazynowoskladowych, szklarniach i innych budynkach i budowlach służących do produkcji rolniczej, ciągnikach, maszynach urządzeniach rolniczych oraz przez powódź, obsunięcia się ziemi lub huragan, zgodnie z art. 11 rozporządzenia (WE) nr 1857/2006.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwracając uwagę na kilka elementów , które w ocenie przedstawicieli samorządu rolniczego powinny natychmiast zostać zmienione. 1.Gwarancje udzielone przez ARiMR dla rolników oraz producentów starających się o kredyty klęskowe muszą być autentyczną gwarancją honorowaną przez bank, a nie jak do tej pory jedynie zapisem w ustawie ARiMR. 2. Należy zrezygnować przy ubieganiu się o kredyt klęskowy dla rolników i podmiotów, które zostały poszkodowane w czasie powodzi z zaświadczeń o nie zaleganiu z podatkami przy ubieganiu się o kredyty klęskowe, ponieważ ci sami rolnicy oraz firmy w tym samym czasie ubiegają się o zwolnienie podatkowe (jedno drugiemu zaprzecza). 3.Należy jak najszybciej realizować pomoc socjalną oraz inwestycyjną ( do 20 tys. zł). Bardzo często występują bariery administracyjno-oraganizacyjne. 4.Pomoc inwestycyjna powyżej 20 tys. zł. Należy powtórnie rozważyć na co ta pomoc może być udzielona. Zdaniem Zarządu KRIR oprócz materiałów budowlanych powinna być rozszerzona na możliwość zakupu wyposażenia budynków . 5.Jednoznacznie przyjąć że za wycenę rzeczoznawcy płaci państwo (dotyczy to przede wszystkim budynków inwentarskich). 6. Uruchomić jak najszybciej w ramach PROW 2007-2013 działanie „ Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”. Uruchomienie tego programu jest najbardziej zasadne, jednak w naszej ocenie późny termin realizacji nie może zaspokoić oczekiwań beneficjentów tego działania. 7.Uruchomienie jak najszybciej pomocy rzeczowej w postaci zboża z rezerw państwa dla każdego poszkodowanego. Zdaniem Zarządu KRIR wprowadzenie i udoskonalenie tych instrumentów w całości wpisuje się w politykę państwa deklarowaną przez wszystkie czynniki decyzyjne w państwie odnośnie szybkiej i skuteczniej pomocy dla rolników poszkodowanych przez tegoroczna powódź oraz suszę. Pismo podpisał Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2