OSZUSTWO W MAJESTACIE PRAWA

napojeCzy wiesz za co płacisz?

Polska jest producentem żywności dobrej jakości. Być może to uogólnienie, być może nie każdy pod tym stwierdzeniem by się podpisał. Ale faktem jest, że mamy szansę aby tak było, aby polska żywość to była dobra marka.

 

Zwiększa się świadomość konsumentów. Coraz więcej osób kupujących pyta o pochodzenie produktów, zwraca uwagę na skład. I tu właśnie jest sedno tej informacji. Sprawa dotyczy każdego gatunku żywności - jakość nade wszystko- co oznacza świeżość ale również wpływ na zdrowie i tzw. bezpieczeństwo zdrowotne (rozumiane czasami niestety jako to co jest bezpieczne dla zdrowia lub inaczej mówiąc co nie jest niebezpieczne, co nie zawsze równa się stwierdzeniu, że jest to dla zdrowia bardzo wskazane). Im produkt bardziej naturalny , nie przetworzony,  tym zdrowszy. Czy napój, w którym jest 0,025 części składników z owoców naturalnych jest bezpieczny dla zdrowia?- prawdopodobnie tak, skoro został dopuszczony do sprzedaży i funkcjonuje na rynku legalnie. Gorszące jest natomiast to, że produkt ten na etykiecie ma narysowane piękne, soczyste owoce np. maliny, porzeczki itp. i nazywa się napojem albo częściej syropem. Taka etykieta sugeruje, że ów produkt w większości składa się z owoców lub skoncentrowanego soku owocowego. Niestety nie jest to prawdą. Na dowód tego załączamy zdjęcia etykiety z takiego produktu. Proszę dokładnie przeanalizować jego skład i już odtąd zawsze zwracać uwagę na etykiety. etykieta

Wyrażamy sprzeciw wykorzystywaniu zdjęć, rysunków owoców i warzyw sugerujących, że sztuczny produkt zawiera wartościowe składniki odżywcze. Wydawajmy racjonalnie nasze pieniądze. Są na rynku produkty wartościowe, warto się za nimi rozejrzeć i kupić.

sok

 

 

 

 

 

 

 

Będziemy zabiegać aby zostało to rozstrzygnięte w sposób prawny, tak jak stało się w przypadku masła. Tylko produkt, który ma 82 % tłuszczu z mleka krowiego może używać nazwy masło. Podobnie produkt, który będzie zawierał określoną ilość składnika naturalnego z owoców np. > 50-80 % soku, pulpy itp., będzie mógł wykorzystywać wizerunek owoców lub warzyw na etykiecie. Dotyczy to zresztą wszystkich produktów żywnościowych - np. co mozna nazwać kiełbasą, szynką?, ile jest mięsa w mięsie mielonym, w konserwach? Będziemy zabiegali o to aby na rynku żywności konsument otrzymywał rzetelną informację o tym co ma w ofercie zakupowej i w sposób świadomy dokonywał wyboru.
MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2