O dziedzictwie wsi

konfW ostatni piątek i sobotę października w Ciekotach w „Szklanym Domu” odbyła się konferencja: „Dziedzictwo kulturowe wsi świętokrzyskiej i północnego Podkarpacia - wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. Organizatorem konferencji była Fundacja Wspomagania Wsi oraz Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu we współpracy z Centrum Edukacyjnym Szklany Dom.

Celem konferencji j była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności. Uczestniczący w konferencji mieszkańcy  woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego to działacze wiejskich organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, Lokalnych Grup Działania, instytucji kultury, a także osoby prywatne –  ci, dla których dziedzictwo jest cennym zasobem. Podczas konferencji została zaprezentowana wydana przez Fundację Wspomagania Wsi książka pt. Rzecz o dziedzictwie na wsi, która m.in. zachęca społeczności do zwrócenia uwagi na rolę dziedzictwa w rozwoju lokalnym. Ważną częścią konferencji była wymiana doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami realizującymi projekty na rzecz dziedzictwa w regionie. W czasie spotkania zaprezentowały się także instytucje mogące służyć radą i pomocą w czasie realizacji projektów.

Szczególnie cenne było to, że każdy z uczestników mógł zabrać głos chcąc pochwalić się swoimi osiągnieciami w zakresie pielęgnacji dziedzictwa wsi oraz rozwiać wątpliwości w tym zakresie np. dowiedzieć się co jest zabytkiem a co nie jest, gdzie szukać środków finansowych  i pomocy merytorycznej. Nie zabrakło także elementów nowoczesnych czyli udane połączenie tradycji z nowoczesnością jak choćby uczestniczenie w warsztatach tworzenia gier terenowych, wykorzystujących dziedzictwo z myślą o np. turystach czy warsztaty mające na celu uświadomienie możliwości wykorzystania tradycyjnych naczyń, tkanin, czy też materiału naturalnego w naszej codzienności i otoczeniu.

We wnioskach z konferencji były elementy nostalgii za minionymi czasami ale i żalu, że cały czas są jeszcze osoby, które tworzą ceramiczne naczynia czy potrafią tkać na krosnach ale nie ma już praktycznie tych, którzy chcieliby te rzeczy kupować lub jest ich zbyt mało aby była motywacja do tego rodzaju działalności dla młodych. Stąd apel  miłośniczki kultury ludowej i jej nieustannej propagatorki Ireny Godyń wnioskującej o to aby odgórnie zająć się tym tematem. Wyrażając swoje zupełnie prywatne zdanie mogę jedynie powiedzieć, że cenię takie inicjatywy, ale mam wielkie obawy o ich powodzenie. We wnioskach przewijało się sformułowanie, że z kultury ludowej żywe i obecne w naszej codzienności pozostanie to co jest użyteczne, reszta znajdzie swoje miejsce w muzeach. Takie jest również moje zdanie.

Ewa Borycka

główny specjalista ds. agroturystyki i wiejskiego gospodarstwa domowego

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2