Dopłat do fasoli nie będzie

Działając w imieniu Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz rolników z województwa świętokrzyskiego Zarząd ŚIR złożyl w dniu 30. marca br. wniosek o przywrócenie dopłat do fasoli, w tym fasoli korczyńskiej, jako rośliny wysokobiałkowej. Decyzja o skreśleniu tej fasoli z listy roślin podlegających dopłatom jest niezrozumiała i krzywdząca. Wprowadzenie wsparcia było motywujące dla rolników do zwiększania powierzchni upraw tej rośliny, zwłaszcza w sytuacji kiedy zmniejszyła się powierzchnia uprawy buraka cukrowego, a fasola zajmuje to miejsce w areale. Jest ponadto rośliną wpływającą korzystnie na strukturę gleby oraz jej zasobność w azot, natomiast opłacalność uprawy jest niska.
W załączeniu przedstawiamy wniosek Rady Powiatowej ŚIR Powiatu Buskiego, do którego została załączona lista rolników popierających ten wniosek oraz odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2