Dożynki wojewódzkie 2017

Dożynki Wojewódzkie odbędą się w tym roku 3 września w Masłowie. Rozpocznie je planowany o 11.30 przemarsz korowodu dożynkowego na trasie: pomnik Jana Pawła II w Masłowie - Kościół Przemienienia Pańskiego w Masłowie. W tym roku starostami Dożynek zostali wybrani Pani Beata Popis z Obic gmina Morawica powiat kielecki i Pan Michał Nawarro z gminy Jędrzejów.

Poniżej prezentujemy sylwetki Państwa Starostów:

NawarroMichał Nawarro – 47 lat, mieszka w Jędrzejowie z żoną Barbarą oraz dwójką dzieci: 22-letnim synem Bartoszem i 16-letnią córka Julia.
Michał Nawarro praktycznie rolnikiem stał się w wieku 12 lat, kiedy to zmarł jego ojciec i wspólnie z matką prowadzili wówczas 12 hektarowe gospodarstwo rolne.
W gospodarstwie tym była prowadzona produkcja roślinna i zwierzęca, a park maszynowy pozwalał na prowadzenie w/w produkcji na wysokim poziomie. Właśnie w tym okresie kształtowało się przywiązanie Pana Michała do rolnictwa pracując i kolejno kształcąc się aż do ukończenia średniej szkoły rolniczej. W wieku 21 lat stał się pełnoprawnym właścicielem gospodarstwa rolnego. Przez kolejne lata zajmując się gospodarstwem rolnym zwiększał jego powierzchnię. W obecnej chwili gospodarstwo rolne ma powierzchnię 220 ha, w tym gruntu własne 130 ha, użytki rolne znajdują się w dwóch gminach, w gminie Jędrzejów i Sobków. Użytki rolne zwłaszcza w Jędrzejowie to powierzchnie byłych ugorów, które zostały zagospodarowane i w ten sposób zmieniony został wizerunek okolic miasta Jędrzejowa. Gospodarstwo rolne Pana Michała jest przykładem dla innych rolników jak można i należy wykorzystać środki z PROW na unowocześnienie gospodarstwa.
Posiadany park maszynowy pozwala na prowadzenie produkcji roślinnej na wysokim poziomie. Na wyposażeniu gospodarstwa znajduje się kombajn zbożowy CX 60-80 o dużej wydajności, 3 ciągniki dużej mocy: 100, 200 i 300 KM, agregaty uprawowe aktywne i bierne, agregat uprawowo-siewny aktywny, pługi obrotowe, brony szerokości 6,5 m, przyczepy zbożowe. W gospodarstwie tym prowadzona jest produkcja roślinna, a w tym uprawa pszenicy, jęczmienia ozimego, grochu pastewnego i rzepaku.

Do gromadzenia zbiorów służą magazyny oraz 4 silosy zbożowe, w których można gromadzić 500 ton jednorazowo. Silosy te są z pełnym oprzyrządowaniem do rozładunku i załadunku. Nawożenie i ochrona roślin to podstawa do uzyskania wysokich plonów. Gospodarstwo współpracuje z instytucjami, które doradzają jak uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony stosując, dobre odmiany zbóż, rzepaku, nowoczesne technologie uprawy, nawożenia i ochrony roślin. Gospodarstwo to od 16 lat prowadzi pełną księgowość. Za osiągnięcia w produkcji zbożowej otrzymał tytuł Super Producent Zbóż . Uhonorowany Statuetką Jędrzejowianin Roku -2016 w dziedzinie rolnictwa. Pan Michał Nawarro w 2015 roku był Starostą na Dożynkach Powiatowych w Nagłowicach i w 2016 roku był Starostą na Dożynkach Gminnych w Jędrzejowie. Ciągłość istnienia i funkcjonowania gospodarstwa zapewnia syn Bartosz kształcąc się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie zapewnia tym samym kontynuację dzieła rozpoczętego przez swoich dziadków i obecnie rodziców.

PobisBeata Popis, 47 lat matka trzech córek, 27- latki oraz 23-letnich bliźniaczek. Mieszkanka sołectwa Obice w gminie Morawica w powiecie kieleckim. Pani Beata Popis wspólnie z mężem prowadzi w Obicach 150-hektarowe gospodarstwo, z czego 31 hektarów jest ich własnością, a pozostałe 119 hektarów dzierżawią.
Produkcja roślinna obejmuje uprawy kukurydzy na kiszonkę oraz rzepaku i zbóż.
W nowoczesnej oborze hodują żywiec – opasy w ilości około 60 szt. Zwierzęta karmione są tym, co sami produkują, ekologicznie bez żadnych mączek, wszystko z kukurydzy, traw, lucerny, siana czy zbóż. Zalążkiem ich gospodarstwa było to przejęte przez męża p. Beaty od ojca. W ciągu dziesięciu lat powstało dość duże jak na te tereny gospodarstwo, które jest w pełni zmechanizowane.

Ewelina Stojek

inspektor ŚIR

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2