Kobiety są motorem postępu i innowacji

Gala30 listopada w Ptak Warsaw EXPO w Nadarzynie podczas wieczornej Gali Centralnych Targów Rolniczych, zostały ogłoszone wyniki konkursu „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”. Konkurs odbywał się po raz pierwszy. Organizatorem głównym konkursu jest Krajowa Rada Izb Rolniczych, patronatem honorowym objął go Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, patronatem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz patronatem medialnym TVP S.A. i TOP AGRAR. Nasze województwo reprezentowała laureatka wojewódzka Pani Agnieszka Kobryń Pietrasiewicz, która zakwalifikowała się do II etapu konkursu. W Gali wieczornej uczestniczyła laureatka Pani Agnieszka oraz w imieniu Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ewa Borycka gł. specjalista ds. agroturystyki i wiejskiego gospodarstwa domowego.
Pani Agnieszka Kobryń Pietrasiewicz wraz z mężem Jackiem Pietrasiewiczem zajmuje się hodowlą kóz i przetwórstwem mleka koziego. Gospodarstwo o nazwie FARMA JAGA zajmuje powierzchnię 5,65 ha pastwisk. Farma Jaga jest ekologicznym gospodarstwem towarowym powstałym w 2011 roku. Zajmuje się hodowlą kóz użytkowych o profilu mlecznym i produkcją kozich serów. Na hodowlę kóz właścicielka zdecydowała się ze względu na zdrowy styl życia na własne potrzeby.

224DD4ED 0CD0 48A5 9626 ACB85DBDE497Do 2011 roku pracowała jako dyrektor w firmie kateringowej i nie zajmowała się rolnictwem. Zakupiła ziemię i kilka kóz na obszarze dzisiejszego gospodarstwa, gdzie właściwie były nieużytki. Ze względu na to, iż okazało się, że sery kozie to produkt niszowy zdecydowała się na zwiększenie stada i wypełnienie tej luki na rynku. Serowarski biznes rozkręcił się do tego stopnia, że zdecydowali się wraz z mężem na pracę tylko na farmie. Od tamtej pory prowadzą gospodarstwo o profilu hodowla kóz i produkcja serów kozich i ciągle je udoskonalają i powiększają stado. W sezonie zatrudniają dodatkowo 1 pracownika. Mocne strony Pani Agnieszki to wyczucie rynku, zapał, energia i entuzjazm, które pozwalają na wytyczanie nowych kierunków (produkcja nowych rodzajów serów, kefiru), zdobywanie rynku i ciągłe zwiększanie skali produkcji. Przełomem był uruchomiony w Kielcach ekobazar, czyli miejsce gdzie sprzedawane są produkty z gospodarstw – świeże, zdrowe, prosto od rolnika. To było w roku 2013. W dniu otwarcia po 1,5 godziny rozsprzedali wszystkie swoje produkty. Na kolejnym ekobazarze ludzie ustawiali się w kolejce i zapisywali na sery i kefir na przyszłość. Nabywcy docenili smak, czystość ekologiczną i walory zdrowotne tych produktów. Poza tym wiele osób nie toleruje mleka krowiego a kozie jest dla nich alternatywą. Obecnie stado liczy 80 kóz , w tym 11 sztuk młodzieży i 1 kozioł. Farma uzupełnia ofertę o kolejne rodzaje i wersje smakowe serów. Obok serów twarogowych, od których wszystko się zaczęło produkowane są także dojrzewające krótko i długo oraz sery pleśniowe. Działalność prowadzona jest obecnie jako rolniczy handel detaliczny (a wcześniej działalność MOL) pod stałą kontrolą weterynaryjną PIW. Poza TUZ gospodarstwo posiada budynki gospodarcze – koziarnię 240 m2, wyposażoną w paśniki i poidła oraz dojarnię 12 m2 a także serowarnię z halą produkcyjną i pomieszczeniem do sprzedaży. Zimą zwierzęta karmione są paszami zakupywanymi w ekologicznych gospodarstwach certyfikowanych tj. lucerną, sianem i owsem. Gospodarze planują zakup ziemi na potrzeby paszowe gospodarstwa.
Od początku Pani Agnieszka założyła, że sama będzie sprzedawać swoje produkty, bez pośrednictwa sklepów czy restauracji. Bezpośredni kontakt z klientem to także wartość dodatkowa dla gospodarstwa i dla klienta. Nie chcemy anonimowości, chcemy by sery kojarzone były z naszą farmą – mówi właścicielka. Nasze kozy są szczęśliwe, biegają, piją czystą wodę ze studni głębinowej, jedzą zdrową paszę. Nasze produkty są zdrowe bo pochodzą od zdrowych, żyjących w dobrostanie ekologicznych zwierząt.
Sprzedaż serów odbywa się w gospodarstwie, oraz poprzez dostarczanie do klienta w umówione miejsca w Kielcach i Warszawie.DAABD959 6E49 4B38 B5A3 56BE2FC8EF3F1
Właściwie cały pomysł na Farmę Jaga jest innowacją. Pani Agnieszka jest prawnuczką baronowej Ireny Kubeckiej, która w latach 20-30-tych XX wieku hodowała kozy i robiła sery w swoim majątku ziemskim w Winiarach w powiecie pińczowskim. W czasie zmian powojennych, nacjonalizacji nie zostało nic z tych majątków ale receptury w części przetrwały. Dlatego w oparciu o te receptury jak i własną inwencję powstały sery, które są smaczne, wartościowe i doceniane. W miejscu Farmy Jaga jeszcze 7 lat temu był nieużytek . Obecnie to miejsce jest urokliwe ale jednocześnie powstały budynki dla zwierząt – koziarnia z paśnikami i poidłami, dojarnia z urządzeniami do dojenia kóz oraz serowarnia wraz z biurem. Pastwiska są ogrodzone częściowo i wyposażone w elektrycznego pastucha. Dociekliwość i pomysłowość oraz determinacja i konsekwencja to cechy, które doprowadziły Panią Agnieszkę do sukcesu. Swoją wiedzę na temat produkcji serów czerpała poza recepturami rodzinnymi z podręcznika profesora Jana Licznerskiego „Serowarstwo praktyczne” z 1920 r., który uchodzi za najlepszy podręcznik serowarstwa w Polsce. Produkcją serów na tym poziomie zajmuje się tylko 3 farmy w Polsce. Stado jest pod fachową opieką medycyny weterynaryjnej z SGGW – Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Opiekunem stada z ramienia katedry, którą kieruje prof. Jarosław Kaba jest dr Marcin Mickiewicz. Jest to stado o tzw. podwyższonym statusie zdrowotnym. Natomiast produkcja serów odbywa się w serowarni wybudowanej zgodnie z projektem technologicznym, z wszystkimi wymaganiami jakie serowarnia musi spełniać. Przy serowarni znajduje się biuro oraz miejsce (pomieszczenie) sprzedaży serów i kefiru. Farma Jaga jest oznakowana szyldem, który spełnia funkcję informacyjną i powitalną. Produkty z gospodarstwa Pani Agnieszki i gospodarstwo uzyskały nagrody w konkursach:
- I miejsce w Wojewódzkim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne 2016 r.
- I nagroda za ser kozi zakamieński w konkursie Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów 2014 r.- finał wojewódzki
- Perła 2015 w Konkursie na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy 2015 r za ser kozi zakamieński
- I nagroda za kozi twarożek z Ponidzia w konkursie Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów 2016 r.- finał wojewódzki
-I nagroda za kefir zakamieński w konkursie Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów 2017 r.- finał wojewódzki

Konkurencja była duża. Zwyciężyły panie, które mają duże gospodarstwa, kilkusethektarowe. Nasz laureatka znalazła się wśród elity 11 wyróżnionych kobiet z całej Polski. Gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju i sukcesów.


Ewa Borycka
Gł. specjalista Biuro ŚIR O/T Sandomierz

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2