Chińczycy mogą kupić największy zakład produkujący soki w Polsce

Spółka Appol zarejestrowana w Małopolsce, w miejscowości Łąkta Górna to producent zagęszczonych soków owocowych, którą zamierza przejąć chińska spółka SDIC Zhonglu Fruit Juice.
Chińska spółka zamierza kupić 100 proc. Appolu za 68,5 mln zł. Z danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Spółek wynika, że w 2015 roku Appol miał 66,32 mln zł w porównaniu do 43,12 mln zł rok wcześniej. Zysk netto w 2015 r. wyniósł 4,74 mln zł (2,58 mln zł w 2014 r.).
Tymczasem z danych przedstawionych w komunikacie chińskiej firmy o przejęciu Appolu wynika, że zyski tej firmy za 10 pierwszych miesięcy br. były ponad pięciokrotnie niższe niż za cały ubiegły rok.


W ofercie Appolu znajdują się koncentraty owocowe, soki NFC, aromaty i susze. Spółka wybudowała dwa zakłady produkcyjne - w Łąkcie Górnej, Opolu Lubelskim, a w 2011 r. do grupy dołączył przejęty Zakład Produkcji Koncentratów Owocowych w Potyczy od firmy Agropol. Ta akwizycja znacznie zwiększyła pozycję grupy, ponieważ Potycz to miejscowość znajdująca się pomiędzy Warką i Górą Kalwarią, czyli w największym zagłębiu sadowniczym w Europie. Appol może więc skupować owoce do przetwórstwa w jeszcze bardziej efektywny sposób, ponieważ spółka uzyskała bezpośredni dostęp do tzw. Grójeckiej Bazy Surowcowej.
To może być łakomy kąsek dla chińskiej spółki, zwłaszcza, że Polska to duży globalny producent zagęszczonych soków, głównie z jabłek. Nasze zagęszczony sok jabłkowy jest ceniony na świecie z uwagi na wskaźniki kwasowości.
Zhonglu Fruit Juice Co., której siedziba mieści się w Pekinie, jest filią państwowego holdingu State Development & Investment Company. Na stronie internetowej firma informuje, że 90 proc. jej produktów przeznaczonych jest na eksport.
14 grudnia br. spółki Zhonglu Fruit Juice Co. i Appol podpisały umowę inwestycyjną, ale powodzenie transakcji i ostateczna cena będzie zależała od wyników prowadzonego audytu oraz zgód chińskich urzędów.

Źródło: Sadyogrody www.portalspozywczy

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2