STAROSTOWIE ŚWIĘTOKRZYSKICH DOŻYNEK WOJEWÓDZKICH 2018 r.

Dożynki Wojewódzkie odbędą się w tym roku 2 września we Włoszczowie. Rozpoczną się przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miasta i Gminy do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Po eucharystii zebrani udadzą się na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie rozpocznie się obrzęd dożynkowy .

Starostą być…
Wielkim honorem przed wiekami było zostanie starostą dożynek. To zaszczytne miano przypadało osobom, które cieszyły się ogromnym szacunkiem na wsi, podziwiano ich za całokształt pracy na roli oraz zaangażowanie w czasie żniw. Ten aspekt okrężnego również przetrwał do współczesności. Kandydatami na starościnę i starostę są rolnicy prowadzący z powodzeniem wielohektarowe gospodarstwa, duże hodowle, zdobywający nagrody w rozmaitych konkursach, wytypowani przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą oraz starostwa powiatowe.

A.ChabiorW tym roku to wyróżnienie przypadło Pani Annie Chabior z Sudołu w gminie Jędrzejów (na zdjęciu z mężem), która prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 hektarów oraz zajmuje się na niewielką skalę produkcją trzody chlewnej. Jak zaznacza, wiadomość o wyborze na starościnę wojewódzkich dożynek przyjęła z dużym zaskoczeniem.
- Kandydatek pewnie było sporo, a wybór padł akurat na mnie. Czuję się zaszczycona i doceniona. W pewien sposób to uhonorowanie ciężkiej, całorocznej pracy. Bo ta praca, tak naprawdę nigdy się nie kończy, cały czas jest coś do zrobienia – mówi starościna. Podkreśla jednak, że w jej przypadku praca na roli nie jest przymusem. – Lubię wieś, pracuję u siebie i dla siebie. Staram się wraz z mężem Jackiem śledzić nowinki rolnicze i wprowadzać je, np. nowe, bardziej wydajne i lepiej przechowujące się odmiany zbóż, zaawansowane maszyny o lepszej efektywności, itp.- wyjaśnia Anna Chabior.
Odskocznią od codziennych zajęć, formą relaksu, jest dla pani Anny ogród. – Każdą wolną chwilę, staram się poświęcić na jego pielęgnację. Uwielbiam kwiaty – są cudowne, zmieniają się, rozkwitają, cieszą mnóstwem kształtów i kolorów - zachwyca się starościna tegorocznych dożynek wojewódzkich - Lubię również eksperymentować w kuchni przy wypieku ciast. Natomiast mój mąż hobbystycznie zajmuje się pszczołami.
Gospodarstwo państwa Chabiorów w 2011 roku otrzymało tytuł "Super Producent Zbóż'' za osiągnięcia w produkcji zbożowej.
Reprezentantem świętokrzyskiej wsi będzie również Pan Tomasz Ślęzak z Ewin w gminie Włoszczowa ( na zdjęciu poniżej), starosta2018 który gospodaruje na 55 hektarach i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz produkcji roślinnej, opierającej się głównie na uprawie zbóż, kukurydzy i użytków zielonych. Dla rolnika z Ewin to nie pierwsze takie wyróżnienie w karierze, bo dziewięć lat temu pełnił funkcję starosty dożynek powiatowych, ale tak samo ważne jak poprzednie. - Byłem bardzo mile zaskoczony, bo nie każdy może zostać starostą dożynek wojewódzkich. To uhonorowanie ciężkiej pracy mojej i całej mojej rodziny - żony Olgi, teściów. Prowadzenie gospodarstwa to robota, która pochłania cały czas, nie ma wolnego, urlopu. Trzeba się starać, doglądać wszystkiego i dokształcać, bo świat idzie do przodu, także w dziedzinie rolnictwa, a my musimy za nim nadążyć – stwierdza pan Tomasz. Prowadzone od 14 lat gospodarstwo stale modernizuje. - Stawiam na rozwój, więc korzystam z rozmaitych programów, które to umożliwiają. Kilkakrotnie aplikowałem do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, co pozwoliło na zakup kombajnu zbożowego, nowoczesnych ciągników i wymianę całego parku maszynowego - tłumaczy starosta wojewódzkich dożynek. Z nostalgią stwierdza, że chętnie powróciłby do swojej pasji sprzed lat – motocykli. - Niestety nie ma na to czasu - dodaje.
Trud i poświęcenie Tomasza Ślęzaka dostrzeżono w 2013 roku przyznając mu 3 miejsce w powiecie włoszczowskim w plebiscycie „Rolnik Roku” organizowanym przez „Echo Dnia” oraz w 2014 roku, gdy zajął 4 miejsce w województwie w Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Dwa lata później został uhonorowany medalem „Zasłużony dla rolnictwa”.

Ewelina Stojek
Biuro ŚIR Kielce
Źródło: Świętokrzyski Informator Samorządowy „Nasz Region”

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2