W sprawie biopaliw

 

 

Na ręce Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza Ministerstwo Gospodarki przesłało informację o wykorzystywaniu biopaliw i biokomponentów. Pismo jest reakcją na wystąpienie izb rolniczych do Premiera Donalda Tuska w tej sprawie, a w szczególności o zwiększenie udziału biopaliw krajowej produkcji w rynku paliw transportowych, a co za tym idzie wykorzystania produktów rolnych na cele inne niż spożywcze.

 

Jak zapewnia w piśmie podsekretarz stanu Grażyna Strzelec-Łobodzińska Rząd, mając na uwadze korzyści płynące ze stosowania biokomponentów, niezmiennie podejmuje działania, które mają przyczynić się do rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych. Obserwuje się obecnie istotny wzrost udziału biokomponentów w rynku paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie ( udział liczony wg wartości opałowej w roku 2007 wynosił 0,68%, a w  2008 już 3,66%, który wynik w znacznym stopniu z działań realizowanych przez Rząd, a w szczególności związany jest z wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 2008 roku obowiązku zapewnienia określonego udziału biokomponentów w rynku paliw transportowych. Nałożony on został na przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłychlub biopaliw ciekłych, którzy sprzedają je  lub zużywają na własne potrzeby.

 

 

 

W tym kontekście- czytamy dalej w piśmie z Ministerstwa Gospodarki- warto zaznaczyć, że wg danych przekazanych przez PKN Orlen S.A. w końcu 2008 r., umowy na dostawy biokomponentów w 2009 roku zawarte zostały głównie z wytwórcami polskimi. W przypadku bioetanolu udział ten wyniósł 100% (PHP Wawrzyniak, Podlaskie Gorzelnie Surwin Sp. z o.o., Destylacje Polskie Sp. z o.o. oraz Uni- Malew Sp. z o.o.), a w przypadku estrów 67% ( Rafineria Trzebinia. S.A., Wratislavia-Bio Sp. z o.o. oraz Biopaliwa S.A.).

 

Natomiast z informacji podanej od Grupy LOTOS S.A. wynika, że w 2009r. co najmniej 70% zapotrzebowania na bioetanoloraz co najmniej 80% zapotrzebowania na estry zostanie zaspokojone ze źródeł krajowych.

 

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić -pisze dalej Pani Minister- że rozwój rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych nie tylko prowadzi do poprawy bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w paliwa i zmniejszenia zależności od importu ropy naftowej, pozytywnie wpływa na stan środowiska, a w szczególności na jakość powietrza atmosferycznego przez redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, lecz również w pewnym stopniu przyczynia się do aktywizacji terenów wiejskich poprzez zwiększenie produkcji rolniczej na cele energetyczne oraz związane z tym tworzenie nowych miejsc pracy.

 

W piśmie odniesiono się także do postulowanego przez przedsiębiorców obniżenia Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) na rok 2009. Jest to właściwość przypisana Radzie Ministrów. Jednakże ewentualne obniżanie NCW może nastąpić raz na 3 lata (zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. W tym roku  poziom NCW został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2007. Zatem kolejny termin określenia wysokości NCW nastąpi dopiero w 2010r.

 

Ponadto w art. 24 ust. 2 ustawy określone zostały przesłanki pozwalające Radzie Ministrów w drodze rozporządzenia na obniżenie narodowego Celu Wskaźnikowego na dany rok kalendarzowy. Obniżenie NCW może mieć miejsce wyłącznie w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w surowce rolnicze lub biomasę. W związku z tym, że jak pisze Pani  Minister Strzelec -Łobodzińska, nie jest zasadnym obniżenie poziomu NCW w roku 2009, jak również nie istnieją podstawy prawne pozwalające Radzie Ministrów na  podjęcie takiego działania.

 

Na zakończenie znajdujemy w piśmie zapewnienie, że Rząd będzie konsekwentnie realizował wytyczone kierunki polityki dotyczącej biokomponentów i biopaliw ciekłych, dążąc do stworzenia stabilnych warunków rozwoju tego rynku. Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 7 kwietnia 2009r. podjęła decyzję o przeprowadzeniu dyskusji na temat efektów realizacji Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014 (M.P. z 2007r. Nr 53, poz. 607). W tym celu Rada Ministrów upoważniła Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do przedstawienia szczegółowej informacji zawierającej ocenę i wnioski wynikające z realizacji w 2008r. działań zawartych w Wieloletnim programie. Wspomniana ocena programu będzie uwzględniała wpływ programu na realizację zakładanych oraz pożądanych skutków gospodarczych i społecznych, w tym tworzenie nowych miejsc pracy i zagospodarowanie dostępnych surowców rolnych.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2