Ważne postulaty

Postulaty Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej

23 października 2009 roku odbyło się spotkanie członków Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej. W czasie obrad członkowie tego porozumienia podjęli osiem bardzo istotnych dla środowiska wiejskiego uchwał.

Pierwsza z podjętych uchwał dotyczy sprawy zniesienia wymogu odrolnienia gruntów rolnych w przypadku inwestycji realizowanych przez grupę producentów rolnych związanych z prowadzoną przez nie działalnością. W przyjętej uchwale czytamy: na podstawie paragrafu 2 aktu Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej przyjmuje się następujące stanowisko skierowane do Rządu RP poprzez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - W związku ze zmianą ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w niekorzystnej sytuacji zostali postawieni inwestorzy na terenach wiejskich chcący realizować obiekty na gruntach rolnych klas I-III. Na tych gruntach pozostaje obowiązek uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej oraz obowiązek wnoszenia wysokich opłat z tego tytułu.

W tej sytuacji inwestycje realizowane na takich gruntach przez grupy producentów stoją już na starcie w warunkach znacznie gorszej konkurencji w porównaniu do inwestycji realizowanych na terenach miast lub na gruntach gorszej jakości. Biorąc pod uwagę bardzo trudne warunki ekonomiczne funkcjonowania grup producentów, celowym jest poszukiwanie każdej możliwości ich złagodzenia. Jednym ze sposobów może być właśnie zwolnienie grup producentów z konieczności przeprowadzenia postępowania związanego z odrolnieniem gruntów pod inwestycje własne w trybie ustawy o ochronie gruntów rolnych.

Druga z podjętych przez Porozumienie uchwał dotyczy wyrażenia stanowiska Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo- Wschodniej w sprawie oceny sytuacji na głównych rynkach płodów rolnych oraz sytuacji dochodowej w rolnictwie. Wyrażając swoje niezadowolenie z istniejącej sytuacji w rolnictwie członkowie porozumienia w podjętej uchwale postulują podjęcie przez Rząd RP natychmiastowych, skutecznych i wielokierunkowych działań w celu obrony rolnictwa polskiego oraz dochodów rodzin rolniczych. Porozumienie wzywa też ponownie do podjęcia natychmiastowych decyzji ekonomiczno-prawnych w celu uruchomienia z dawna oczekiwanego programu produkcji biopaliw. W aktualnej sytuacji na krajowym rynku zbóż i rzepaku skierowanie nadwyżek tych produktów do przerobu na biopaliwa może poprawić sytuację na rynku.

W przyjętej uchwale porozumienie zwraca ponownie uwagę, że dotychczasowy mechanizm zwrotu akcyzy na paliwo rolnicze poprzez wyłączenie możliwości uzyskania zwrotu z tytułu zakupu paliwa z udziałem biokomponentów ogranicza ich zużycie w pojazdach rolniczych.

W uchwale tej Porozumienie postuluje także wprowadzenie rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji na rynku trzody poprzez między innymi uruchomienie funduszu promującego polskie mięso, wprowadzenie ceny minimalnej przy skupie trzody chlewnej, wprowadzenie oceny jakości półtuszu i mięsa, mechanizmu utrudniającego dostęp do krajowego rynku mięsa przez graniczne kontrole weterynaryjne i uruchomienie rzetelnego mechanizmu statystycznego umożliwiającego prawidłową ocenę wielkości produkcji trzody chlewnej.

Trzecia z podjętych uchwał dotyczy wystąpienia do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przyśpieszenia procedur związanych z uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy o Izbach Rolniczych., a czwarta dotyczy wystąpienia do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podjęcia kroków zapobiegających ewentualnemu karaniu rolników w związku z uchybieniami administracyjnymi dotyczącymi funkcjonowania systemu ewidencji gruntów LPiS.

W przyjętej piątej uchwale Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej postuluje wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska o podjęcie działań na rzecz uruchomienia programów wsparcia wapnowania gleb ze środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, a także podjęcie działań w ramach programu krajowego, o uruchomienie notyfikowanego przez Komisję Europejską wsparcia wapnowania gleb.

Szósta uchwała mówi o stanowisku Porozumienia w sprawie uruchomienia działania „Renty strukturalne" i „Wsparcie gospodarstw drobnotowarowych" w ramach PROW 2007-2013. Równocześnie Porozumienie wskazuje na ciągle nierozwiązany, a już wcześniej podnoszony problem blokowania dostępu małych gospodarstw do wsparcia z działania „Modernizacja gospodarstwa rolnych" ze względu na obowiązujące kryterium dochodowości 4 ESU, które w obecnej sytuacji ekonomicznej naszego rolnictwa, praktycznie eliminuje z jakiejkolwiek pomocy PROW niewielkie gospodarstwa.

W siódmej z podjętych uchwał Porozumienie wyraża swoje stanowisko w sprawie dopuszczenia możliwości korzystania z sanatoriów Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez rolników, którzy przeszli na rentę lub emeryturę.

Ostatnia, ósma z przyjętych na obradach uchwał Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej dotyczy stanowiska w sprawie wypracowania jednolitej, spójnej i skutecznej polityki w sferze społeczno-gospodarczej dotyczącej gospodarstw drobnotowarowych. W uchwale Porozumienie wznosi o niezwłoczne podjęcie działań polityczno-ekonomicznych w celu określenia przyszłości gospodarstw drobnotowarowych oraz obszarów wiejskich, gdzie takie gospodarstwa przeważają.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2