Rolnictwo w kontekście postępującej globalizacji

W dniu 14.12.2009r. w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła sie konferencja nt. „Sytuacja bieżąca i perspektywa rozwoju rolnictwa w kontekście globalizującej się gospodarki", której organizatorami byli Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach.

Konferencję otworzył Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, który powitał wszystkich przybyłych. Obecni byli poseł Mirosław Maliszewski, Marszałek Adam Jarubas, profesor Czesław Nowak, Wiktor Szmulewicz - prezes KRIR, Krzysztof Mazur - reprezentujący TUW oraz delegaci ŚIR z całego województwa.   Następnie Prezes przedstawił główny cel konferencji, którym było uzmysłowienie nowej rzeczywistości, z jaką należy się zmierzyć sektorowi rolnemu na arenie międzynarodowej.

   

Mirosław Maliszewski - Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezes Związku Sadowników RP przedstawił informację na temat światowego handlu owocami. Zapoznał obecnych z trzema głównymi rodzajami globalizacji, do których zalicza się m.in.:

 

-    koncentrację i globalizację kapitału;

-    europeizację (swobodny przepływ siły roboczej, kapitału);

-    globalizację handlu.

 

Poseł Maliszewski poruszył również m.in. problematykę niskich cen skupu wynikającą  z globalizującej się gospodarki, problem dumpingu i paramonopolu oraz szeroko omówił wpływ globalizacji na rynek owoców i warzyw (głównie na przetwórstwo, owoce deserowe oraz handel produktami owocowo-warzywnymi). W swoim wystąpieniu nawoływał do aktywności na arenie międzynarodowej. Problemów polskiego i europejskiego zjawiska nie da się rozwiązać prostymi słowami, bowiem nie mamy wpływu na postępującą globalizację. Mimo wszystko aby wyjść jej naprzeciw, należy promować polską żywność, zwiększać jej spożycie oraz walczyć o godziwe ceny za oferowane produkty.

 

Kolejnym punktem konferencji był wykład profesora Akademii Rolniczej w Krakowie Czesława Nowaka nt. „Globalizacja - twory wyobraźni i realne problemy rolnictwa  w Polsce".

 

W swoim wystąpieniu prof. Nowak w bardzo interesujący sposób skoncentrował się na najistotniejszych problemach globalizacji na świecie oraz na współczesnych problemach świata, którymi są : otyłość, problem głodu, tworzenie nowych miejsc pracy na wsi (i nie tylko), zawód: lobbysta, promocja produktów lokalnych, regionalizacja oraz przeciwdziałanie wyobcowaniu instytucji mających wspierać rolnictwo i rozwój wsi.

 

Po niezwykle interesującym wykładzie prof. Nowaka, głos zabrał Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, który zwrócił uwagę na aspekt kapitału społecznego oraz rozwoju obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem regionu województwa świętokrzyskiego. Marszałek skoncentrował się m.in. na rozwoju społecznym polskiej, w tym świętokrzyskiej wsi oraz na źródłach finansowania przez Unię Europejską różnego rodzaju działań wspomagających rozwój obszarów wiejskich (kreowanie strategii rozwoju lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem atutów w postaci walorów przyrodniczych, bowiem wieś ze swoją tradycją oraz kulturą może okazać się wspaniałym produktem, który można będzie w odpowiedni sposób promować oraz sprzedawać).

 

Marszałek w swoim wystąpieniu wspomniał, iż należy dywersyfikować produkcję, ponieważ mimo, iż zmiany cywilizacyjne postępują bardzo dynamicznie, to jednak są nieuchronne. Cudownej recepty na uzdrowienie aktualnej sytuacji w rolnictwie niestety nie ma a pozarolnicze źródła dochodów będą się zwiększać, jednak mimo wszystko najważniejsza w takiej sytuacji jest kooperacja, czyli możliwość wspólnego (na szczeblu rządzącym) podnoszenia jakości życia na wsi, wspierania rolników oraz mieszkańców wsi w sprawnym dostosowywaniu się do wymagań oraz procedur, które zachodzą w Unii Europejskiej.

 

Kolejnym mówcą był Krzysztof Mazur reprezentujący Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW", który pokrótce omówił historię ubezpieczeń, działalność TUW „TUW", funkcjonujące biura oraz szeroki wachlarz ubezpieczeń, jaki oferuje swoim beneficjentom w/w instytucja.

 

Uczestnicy spotkania zapoznali się z poniższą ofertą ubezpieczeniową:

 

-      ubezpieczenia rolne - w tym obowiązkowe i dobrowolne, z dopłatami z budżetu państwa - w tym obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych, dobrowolne ubezpieczenie upraw rolnych, dobrowolne ubezpieczenie zwierząt gospodarczych, ubezpieczenia pakietowe - w tym Bezpieczna Zagroda i Zielony Zakątek;

 

-      ubezpieczenia majątkowe dostosowane do potrzeb jednostek gospodarczych                  i samorządów terytorialnych, ubezpieczenia pakietowe - w tym Bezpieczna Rodzina, Bezpieczna Firma, Bezpieczna Gmina, Bezpieczna Szkoła;

 

-     ubezpieczenia komunikacyjne dla osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek gospodarczych, w tym ubezpieczenia obowiązkowe oraz ubezpieczenia dobrowolne.

 

Jako ostatni z zaproszonych gości głos zabrał Wiktor Szmulewicz - Prezes Zarządu KRIR, który przedstawił informację z bieżącej działalności Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie. Zapoznał wszystkich z zadaniami oraz kompetencjami KRIR, która aktywnie działa na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i mieszkańców wsi. Należy do nich m.in. uczestnictwo w sejmowych i senackich Komisjach Rolnictwa, na których opiniowane są akty prawne dotyczące rolnictwa i gospodarki żywnościowej, współdziałanie z organizacjami branżowymi, związkami rolniczymi, grupami producentów rolnych i wieloma specjalistami we wszystkich dziedzinach rolnictwa a także przedstawianie właściwym organom wniosków           w sprawie sytuacji w rolnictwie oraz inicjatyw w zakresie regulacji prawnych.

 

Reasumując swoje wystąpienie Wiktor Szmulewicz zaznaczył, że mimo wahania się cen, które kształtowane są przez finanse światowe, żywność zawsze będzie potrzebna. Powinniśmy zatem walczyć o jakość oraz prawidłowe normy żywności, bowiem jako nieliczni mamy wieś naturalną. Pocieszający jest fakt, że polska żywność zaczyna już wchodzić na arenę europejską. Mimo wszelkich trudności rolnictwo w Polsce zawsze będzie istnieć.

 

Po wystąpieniach zaproszonych gości Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej - Ryszard Ciźla, podziękował wszystkim obecnym za przybycie na spotkanie oraz bardzo miłym i świątecznym akcentem zakończył konferencję.

 

 

 

Anna Szymczyk - Tometczak

 

ŚIR O/T w Busku - Zdroju

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2