Walne Zgromadzenie ŚIR wspiera rolników z małych gospodarstw

Stanowisko Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w sprawie Systemu Płatności Bezpośrednich na lata 2015-2020

   Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej obradujące w dniach 7-8 lipca 2014r., analizując zaproponowane przez MRiRW warianty „Systemu Płatności Bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020” z dnia 17 czerwca 2014 roku, za najbardziej odpowiadające realiom struktury gospodarstw w województwie świętokrzyskim uznaje Wariant B tj:

- w przedziale do 3 ha JPO 110 Euro/ha + płatność za zielenienie 74 Euro/ha = 184 Euro/ha,

Płatność dodatkowa:

- w przedziale od 3,01 do 10 ha – 26 Euro/ha czyli 110+74+ 26, łącznie 210 Euro/ha,

- w przedziale od 10,01 do 30 ha – 62 Euro/ha, czyli 110+74+62, łącznie 246 Euro/ha,

- powyżej 30 ha JPO – 110 Euro/ha + 74 Euro/ha za zielenienie – 184 Euro/ha ( bez redukcji płatności).

   Ponadto Walne Zgromadzenie ŚIR za celowe i zasadne uznaje zaproponowane w projekcie wsparcie finansowe związane z produkcją -   tabela Nr 1 jako mające szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe i społeczne.

   W projekcie „Płatności do bydła” planowane jest wsparcie do bydła w wieku 6 -8 miesięcy oraz 12-24 miesiące, proponujemy dopisanie „ niezależnie od przeznaczenia” oraz zmianę od 1 do 50 sztuk.

   W „Płatności do krów” proponujemy zmianę zapisu „Płatność wypłacana byłaby do krów w wieku od 30 miesiąca życia” a nie od 36 jak jest w projekcie. Pierwsze wycielenie jałówki następuje około 27 miesiąca życia. Rolnik po stwierdzeniu o małej przydatności do dalszej hodowli ma czas na podjęcie decyzji o przeznaczeniu krowy na ubój. Okres 3 miesięcy tj.   od 27 do 30 przeznaczy na zasuszenie i poprawienie kondycji, mięso z takiej sztuki będzie pełnowartościowe. Przetrzymywanie do wieku 36 miesięcy   niepotrzebnie wygeneruje dodatkowe koszty.

Ponadto Walne Zgromadzenie proponuje wprowadzenie dodatkowych dopłat do hodowli koni oraz o opublikowanie listy roślin wysokobiałkowych, które w programie będą miały wsparcie finansowe.

     Jednocześnie Walne Zgromadzenie ŚIR zwraca uwagę na konieczność „uszczelnienia” systemu tak, aby wsparcie finansowe trafiło do gospodarstw prowadzących produkcję.

Walne zgromadzenie ŚIR pozytywnie ocenia:

- pomoc dla rolników trwale przekazującym małe gospodarstwo na powiększenie innego wwysokości 120% należnych płatności do 2020 roku.

- uproszczony system płatności dla małych gospodarstw do 1250 Euro/ gospodarstwo.

Struktura gospodarstw rolnych w województwie świętokrzyskim wskazuje jednoznacznie, że niekoniecznie powierzchnia gospodarstw jest wyznacznikiem towarowości w danym gospodarstwie.  Pozytywnie oceniamy wprowadzenie do dopłat wsparcie związane z produkcją bydła mięsnego, mlecznego oraz owiec i kóz. Pozwoli to na zwiększenie produkcji zwierzęcej a tym samym na lepsze wykorzystanie trwałych użytków zielonych.

      Walne Zgromadzenie ŚIR za właściwy i zasadny uznaje zaproponowany program wsparcia dla małych gospodarstw tj. wsparcie do 60 tys. zł w programie PROW

Restrukturyzacja małych gospodarstw", jednocześnie oczekuje zwiększenia puli pieniędzy w tym poddziałaniu tak by programem mogło być objęte około 100 tys. gospodarstw. Ponadto wnioskuje o zniesienie obowiązku ubezpieczenia w KRUS. Stosowanie kryterium dostępu polegające na obowiązku ubezpieczenia w KRUS w pełnym zakresie jest eliminowaniem dużej grupy rolników z możliwości rozwoju ich gospodarstw i dywersyfikowaniu dochodów rodziny. Problem ten w sposób szczególny dotyczy właścicieli małych gospodarstw.

   Walne Zgromadzenie ŚIR domaga się zachowania kopert regionalnych w odniesieniu do tych programów, które w programie PROW 2007 – 2013 objęte były   podziałem regionalnym ze szczególnym uwzględnieniem „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premia dla młodych rolników” i „Przywracanie potencjału produkcji rolnej”. W przypadku zastosowania koperty krajowej, rolnicy województwa świętokrzyskiego w konfrontacji z rolnikami województw, gdzie średnia wojewódzka gospodarstw jest dużo wyższa, znajdują się na straconej pozycji.

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2