Chłop roku 2015 ze świętokrzyskiego

Wiesław Szydłowski z województwa świętokrzyskiego został zwycięzcą tegorocznej edycji wyborów ,,Chłopa Roku’’. Drugie miejsce zajął Józef Wójtowicz z województwa małopolskiego  a trzecie Julian Wakuliński z województwa pomorskiego.

chł.r.2015


 

   26 kwietnia br. Pan Wiesław Szydłowski z miejscowości Ciszyca Kolonia położonej w gminie Tarłów powiat opatowski wygrał prestiżowy ogólnopolski konkurs „Chłop Roku” 2015, który już od 21 lat odbywa się w ostatnią niedzielę kwietnia nieopodal pomnika Bartosza Głowackiego w Racławicach w woj. małopolskim.
O ten zaszczytny tytuł walczyło siedmiu rolników – reprezentantów z całej Polski.
Nasze województwo reprezentował Pan Wiesław, który jest członkiem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej i właśnie przez Izbę został wytypowany i przygotowany do rywalizacji w konkursie.

Na co dzień gospodarzy na 16 hektarach ziemi. Interesuje się dodatkowo etnografią i folklorem, które są jego pasją. Od dziesiątego roku życia śpiewa i bierze udział w konkursach i festiwalach folklorystycznych. Śpiewał z zespołem śpiewaczym „POWIŚLE” w Ciszycy Kolonii, a obecnie występuje jako solista – śpiewak w zespole „TARŁOWIACY”, który wspomagał go w czasie konkursu. Jest wspaniałym tenorem, głosem którego mu niejeden zazdrości.

Kandydaci musieli przedstawić swój region, opisać strój regionalny, śpiewać, tańczyć, znać zwyczaje i potrawy regionalne, ale też rozpoznawać stare urządzenia i sprzęty występujące w gospodarstwach oraz wykazać się sprawnością fizyczną w drużynowym konkursie przenoszenia balotów ze słomy.

Ze swego zadania wywiązał się śpiewająco dosłownie i w przenośni, a taniec regionalny POWIŚLOK, który wykonywał z partnerką zrobił furorę. Nie ma się co dziwić, że we wszystkich konkurencjach zajmował pierwsze miejsca, bo to chłop do tańca i różańca, bez tremy i obyty ze sceną. Publiczność czekała na jego występy i doskonale się przy tym bawiła.

Pięcioosobowe Jury Konkursu pod przewodnictwem zawodowego etnografa nie miało problemu z wyborem Chłopa Roku” 2015. Nasz przedstawiciel okazał się najlepszym. chł.r.załoga DSC 0486

Zarząd ŚIR gratuluje zwycięstwa w konkursie, nagród i zaszczytnego tytułu „Chłop Roku” - 2015.

Pan Wiesław Szydłowski już od dziesiątego roku życia śpiewał różne pieśni na uroczystościach ludowych i brał udział
w konkursach i festiwalach folklorystycznych. Śpiewał z zespołem śpiewaczym ,,POWIŚLE’’ w Ciszycy Kolonii, a obecnie występuje jako solista – śpiewak w zespole śpiewaczym ,,Tarłowiacy”.

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2