Piknik Mleczny w Nowinach

degust 1Piknik mleczny w województwie świętokrzyskim został zorganizowany w niedzielę 30 sierpnia 2015 r. jako impreza towarzysząca odbywającym się w tym miejscu Dożynkom powiatu kieleckiego w Nowinach. Miejsce imprezy stworzyło piknikową atmosferę, także pogoda dopisała.

Stoiska ŚIR i degustacyjne umieszczone były pod namiotami w niedalekiej odległości od sceny, gdzie goście mogli usiąść lub stojąc mogli degustować produkty mleczne. Mogli także siedzieć na ławkach dla publiczności.

degust

Konferansjer zachęcał do degustacji i przedstawiał informacje o oferowanych daniach i produktach.  A były to dania z mlekiem i serem np. zupa pieczarkowa z serem, pierogi z farszami serowymi – tradycyjne na słodko, z dodatkiem mięty, ruskie, z kaszą gryczaną i serem, z kaszą jaglaną i serem, ze szpinakiem i różnymi serami, z serem i żurawiną, naleśniki z różnymi farszami serowymi i serowo-owocowymi i serowo-szpinakowe, także z sosami jogurtowymi, sałatki z serami. Także serniki różnego rodzaju, ciasta owocowe z budyniem, bułeczki i rogaliki z serem i owocami, oponki i pączki serowe. Hostessy pomagały w podawaniu oferowanych dań a chętnych do degustacji było tak wielu, ze nikogo nie trzeba było zachęcać. Praktycznie przez cały czas ustawiali się w kolejki.

Dodatkowo przygotowaliśmy degustację serów produkowanych przez nasze lokalne mleczarnie, z których każda produkuje specyficzne i niepowtarzalne produkty w oparciu o wieloletnią tradycję. Ta promocja i degustacja miała także wielkie powodzenie, tym bardziej, że sery i masła były bardzo świeże i przygotowane z różnymi dodatkami warzywnymi w postaci eleganckich kanapek i koreczków. Z Mleczarni Włoszczowa były sery twarde żółte i dojrzewające, z Mleczarni Chmielnik maślanki, kefiry, ser twarogowy i typu mozzarella, a z Mleczarni w Wodzisławiu twarożek śmietankowy, masło i ser twarogowy. Produkty te można było próbować oddzielnie albo z dodatkami. Wszystko było rozchwytywane jak świeże bułeczki. Na stoisku ŚIR była także prezentacja multimedialna, którą można było obejrzeć i zapoznać się z szerszymi informacjami na temat walorów zdrowotnych i odżywczych produktów mlecznych.

           konkurs W trakcie trwania Pikniku zostały przeprowadzone konkursy dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, w których ufundowano cenne nagrody ze środków Funduszu Promocji Mleka.  

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2