Świętokrzyska Agroturystyka

W świętokrzyskim mamy wcale niemało dobrych gospodarstw agroturystycznych na wysokim poziomie, które ciągle doskonalą swoją ofertę, jako że kto się nie rozwija, pozostaje w tyle, przestaje się liczyć. Szczególnym atutem naszej oferty agroturystycznej jest bogata różnorodność krajobrazowo-przyrodnicza. Mamy Góry Świętokrzyskie, mamy też różnorodność zbiorników wodnych. Bogactwo dziedzictwa kulturowego to kolejny atut. U nas nie można się nudzić i każdy turysta coś dla siebie znajdzie. Niewątpliwą atrakcją jest nasza kuchnia. Gospodarze wykorzystują znajomość starych przepisów kulinarnych, opartych na zdrowych naturalnych produktach.

 Wśród gospodarzy prowadzących gospodarstwa agroturystyczne są nawet profesjonalni kucharze i piekarze. Wielu z nich gotuje po prostu tradycyjne, wiejskie jedzenie, w oparciu o zboża, mleko, masło, warzywa i owoce. Doceniają tę kuchnię nie tylko turyści przyjeżdżający do gospodarstw, ale zachwycali się nią zwiedzający targi , czy też nasze prezentacje za granicą w Brukseli czy Berlinie. Przygotowywane w okolicach Rakowa „dzionie", wiejskie kiełbasy, szynka z kością, czy też pierogi z owocami, chleby pieczone tradycyjnie na liściach chrzanowych, podpłomyki, sery białe, nie mówiąc już o powszechnie znanym smalcu z ogórkiem kwaszonym, czy tez przetworach owocowych i warzywnych, które można przygotować samemu, wraz z gospodynią , czy też po prostu kupić z gospodarstwa i zabrać do domu. Po te wspaniałości przyjeżdżają ci, którzy je raz spróbowali. Przyjeżdżają czasami specjalnie z Warszawy, innych dużych miast, czasami przejeżdżając, wstępują przy okazji i uzupełniają zapasy. Są to produkty najlepszej jakości, często z produkcji ekologicznej, traktowane jako specjały na szczególne okazje, rarytasy. Oferujemy w porównaniu z innymi atrakcyjne, konkurencyjne ceny, dobry standard noclegów i spotkania z naturą, ciszą dającą ukojenie lub jeżeli ktoś woli aktywny wypoczynek wiele atrakcji od warsztatów ceramicznych poprzez ścieżki natury do jazdy konnej. Wielu rolników specjalnie zainwestowało w agroturystykę korzystając z funduszy unijnych. Polepszyli przez to standard swoich kwater, oferując nierzadko każdy pokój z łazienką, oraz infrastrukturę typu boiska, korty tenisowe, baseny. Stan dróg również uległ poprawie. W wielu domach jest dostęp do internetu.

Najwięcej gospodarstw agroturystycznych skupia się wokół Gór Świętokrzyskich i są tu najlepiej zorganizowane, czyli działają wspólnie w większości zrzeszone w Federacji wojewódzkiej. Te rozproszone w innych częściach województwa, czasami ze wspaniałymi warunkami mieszkalnymi, przemiłymi gospodarzami i innymi atrakcjami radzą sobie same lepiej lub gorzej. Ci, którzy złapali „bakcyla" i zajęli się naprawdę „od serca" agroturystyką nie narzekają, mają swoje strony internetowe i dużo gości. Jednak gospodarstwa działające w pojedynkę mają zawsze trudniej, gorzej, „pod górkę".

Bliższy opis ofert z naszego województwa można znaleźć na stronach internetowych stowarzyszeń agroturystycznych:
www.swietokrzyskie.agrowczasy.com
www.wczasywpolsce.pl/swietokrzyskie
www.czarownice.agrowakacje.pl
www.podlysica.agrowakacje.pl
www.lysogory.agrowakacje.pl
www.dolinaczarnej.agrowakacje.pl
www.zeremie.agrowakacje.pl

Informację przygotowała: Ewa Borycka
Główny specjalista ds. agroturystyki i wgd

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2