32 SPOTKANIA SADOWNICZE SANDOMIERZ 2024
'}}

Na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku, w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sandomierzu, odbyło się 32. Spotkanie Sadownicze SANDOMIERZ 2024, które uznawane jest za największe w regionie i najstarsze w kraju regularnie organizowane wydarzenie, skupiające zainteresowanych nowoczesnym sadownictwem producentów, specjalistów i wystawców branży ogrodniczej w południowo-wschodniej Polsce. Dominującym tematem tegorocznego Spotkania była uprawa gruszy, której poświęcono nie tylko element wykładowy, ale również pokaz praktyczny cięcia.

Z ramienia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach, w wydarzeniu wzięli udział: Prezes Zarządu – Mirosław Fucia, Wiceprezes Zarządu – Jacek Wach oraz Członkowie Zarządu – Aleksander Bidas i Henryk Szmit.

Podczas otwarcia Mirosław Fucia - Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej razem z Krzysztofem Nowakiem –Wojewódzkim Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, reprezentującym Wojewodę Świętokrzyskiego, wręczyli siedmiu osobom odznaczenia resortowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, których wnioskodawcą była Świętokrzyska Izba Rolnicza.

Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, które na wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej przyznaje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym roku otrzymało siedem osób. W części oficjalnej, Prezes  Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach Mirosław Fucia wręczył zasłużonym odznaczenia. Otrzymali je: Justyna Dobrosz-Pajewska, Tomasz Domański, Przemysław Kucharczyk, Wojciech Kukła, Tomasz Stefaniuk, Karolina Śluzek oraz Justyna Wasiak. Podczas otwarcia spotkania prezes ŚIR nawiązał do potrzeby organizacji tego rodzaju wydarzeń, ponieważ są one doskonałą okazją do wymiany zarówno wiedzy, jak i doświadczeń pomiędzy sadownikami a ekspertami z branży sadowniczej i okołorolniczej. Prezes zwrócił również uwagę, iż przyszłość polskiego sadownictwa, czyli dobre ceny i zdobywanie rynków zbytu zależą w dużej mierze od stopnia zorganizowania się producentów w grupy. To bowiem szansa, aby polskie produkty, w tym jabłka, były mocne i konkurencyjne w Europie.

Jak co roku, Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu przyciągnęło wielu chcących uzupełnić swoją wiedzę sadowników.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali szereg ciekawych wykładów, debat i warsztatów tematycznych. Tematyka części merytorycznej dotyczyła zarówno kwestii agrotechnicznych, jak i zagadnień ekonomicznych. Nie zabrakło również części praktycznej, czyli pokazu cięcia gruszy i jabłoni.

Pierwszego dnia wydarzenia podjęte zostały cieszące się dużym zainteresowaniem tematy, związane z uprawą jabłoni. Odbyły się debaty oraz dyskusje doradców sadowniczych, m.in. na temat ochrony przed parchem jabłoni, który przysporzył sadownikom niemałych problemów w 2023 roku. Omówiono ponadto sytuację rynku jabłek w Polsce i w Europie, wskazując tym samym główne trendy, zaproponowano zmiany, które powinny zajść na polskich rynkach hurtowych, aby odzyskały one swoje znaczenie w handlu, przedstawiono jak funkcjonują rynki hurtowe w Europie Zachodniej, zwrócono również uwagę na rolę marketów w polskim handlu detalicznym.

Podczas pierwszej debaty, pt. „Co karczować? Co sadzić?” prelegenci skupili się na konkretnych profilach produkcji, specjalizacji oraz gatunkach i odmianach owoców, które mają przed sobą perspektywę opłacalności. Eksperci przedstawili swoje opinie na temat tego, w jakie odmiany jabłoni i gatunki warto obecnie inwestować, jednocześnie uświadamiając obecnych, że najważniejszy jest pomysł na biznes oraz określenie kierunku sprzedaży.

Druga debata, pt. „Kontraktacja czy wolna amerykanka?” dotyczyła kontraktacji jabłek przemysłowych. Bardzo trudno było usłyszeć negatywne opinie wśród sadowników, którzy się na nią zdecydowali. Jak się bowiem okazuje, pod warunkiem wysokiej wydajności z hektara i dużego areału sadu sokowego, produkcja surowca dla rozwiniętego w Polsce przetwórstwa może być jednak opłacalna.

Pierwszy dzień 32. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu zakończył blok informacyjny o najnowszych rozwiązaniach agrotechnicznych dla sadowników, pt. „Nowe technologie w sadownictwie”. Uczestnicy mogli ponadto sprawdzić najnowsze rozwiązania na stoiskach firm oferujących środki do produkcji sadowniczej, spotkać się z przedstawicielami firm oferujących technologie i maszyny wspierające produkcję sadowniczą, a także podyskutować z doradcami.

W drugim dniu wydarzenia skupiono się na gruszach. Zainteresowanych zaproszono na warsztaty tematyczne, które zostały podzielone na część wykładową oraz część praktyczną. Podczas warsztatów grono ekspertów przedstawiło praktyczne rozwiązania dla gospodarstw sadowniczych. Poruszono aspekty zakładania sadów gruszowych, temat chorób i szkodników sadów gruszowych, omówiono największe wyzwania w uprawie gruszy.

Po wykładach odbył się pokaz cięcia w sadzie gruszowym i jabłoniowym, tradycyjnie zakończony rozmowami sadowników z doradcami. Eksperci przedstawili główne zasady cięcia obu gatunków oraz omówili błędy popełniane podczas tego kluczowego zabiegu agrotechnicznego. Spotkanie w sadzie było doskonałą okazją do zadawania pytań doradcom.

               W ramach 32. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu, w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Mokoszynie, odbyło się również spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Czesławem Siekierskim. Przebiegało pod hasłem „Przyszłość polskiego sadownictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów”. Szef resortu wsłuchiwał się w artykułowane przez sadowników problemy, z jakimi aktualnie się borykają oraz odpowiadał na zadawane pytania. Podczas panelu dyskusyjnego minister Siekierski podkreślił, że rolnictwo to sektor coraz bardziej uzależniony od wahań na rynku krajowym i międzynarodowym, a rozwiązania muszą zostać wypracowane we współpracy i w dialogu z rolnikami. Zdaniem ministra, aby wzmocnić pozycję naszego sadownictwa, trzeba zablokować dopływ artykułów rolnych spoza Polski. Dodał, że niedawne protesty rolnicze pomogły ministerstwu, wzmocniły bowiem polskie argumenty w rozmowach z Unią Europejską. Czesław Siekierski podkreślił, że jako minister jest do dyspozycji rolników i stara się rozmawiać ze wszystkimi grupami.

Sandomierz był gospodarzem Spotkań już po raz 32. Tegoroczne wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniom sadowników, co spełniło oczekiwania organizatorów. Liczba wystawców i gości świadczy, że wydarzenie na stałe wrosło w kalendarz edukacji i zapoznawania się z nowinkami stosowanymi w uprawach sadowniczych. Na targi zjechali sadownicy ze świętokrzyskiego oraz z ościennych województw. Dużą frekwencję odnotowano zarówno na stoiskach wystawienniczych, na sali wykładowej, jak i na pokazie cięcia.

Opracowała: Anna Szymczyk-Tometczak Biuro ŚIR O/T w Busku-Zdroju oraz dr Janusz Suszyna Delegat do Rady Powiatu Sandomierskiego.