Świętokrzyska Izba Rolnicza przede wszystkim podejmuje działania zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej i bytowej społeczności rolniczej. Od początku swojej działalności ŚIR organizuje szereg konferencji, szkoleń, seminariów i wyjazdów studyjnych krajowych i zagranicznych, które poświęcone są problemom rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz wskazuje innowacyjne ich rozwiązywania angażując do współpracy różne organizacje z otoczenia rolnictwa.
- W latach 1999- 2013 głównie są to projekty szkoleniowe realizowane w konsorcjach z innymi jednostkami w ramach zawartych porozumień, finansowane z funduszy unijnych, jako lider projektu lub partner. Od 2013 roku większość projektów ŚIR realizuje samodzielnie lub jako lider projektu. Oto główne zrealizowane projekty :
- Projekt „Partnerska forma współpracy jako metoda wspierania wspólnego działania w krajach UE np. Szkocji”. Lider – Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego z/s w Kielcach, partner Świętokrzyska Izba Rolnicza. Celem było utworzenie Partnerstw lokalnych w regionie.
- Uprawa wierzby energetycznej „Agroenergetyka – szansa dla świętokrzyskich rolników”. Lider – Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii,, Partnerzy: Urząd Marszałkowski w Kielcach i Świętokrzyska Izba Rolnicza. Zorganizowano 202 szkoleń. Przeszkolono 10 100 rolników z wiedzy teoretycznej i praktycznej.
- W ramach szkoleń nt. „Ubezpieczenia majątkowe w rolnictwie” realizowanych w konsorcjum z Małopolską Izbą Rolniczą i Akademią Rolniczą w Krakowie, Świętokrzyska Izba Rolnicza jako partner projektu zorganizowała 13 szkoleń we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego. W szkoleniach wzięło udział 387 osób. Efektem projektu było powołanie na wzór francuski Związku Wzajemności Członkowskiej – Świętokrzyski.
- Na terenie województwa świętokrzyskiego Izba zorganizowała 25 szkoleń dwudniowych nt. „Grupy producentów szansą na zwiększenie konkurencyjności produkcji i poprawę zarzadzania gospodarstwami rolnymi” oraz dwudniowy wyjazd studyjny dla grupy 45 osób- liderów lokalnej społeczności. Projekt sfinansowała Fundacja Spółdzielczości Wiejskiej. W ramach projektu przeszkolono 726 osób. Dodatkowo ŚIR w Kielcach wspólnie z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego zorganizowała konferencję podsumowującą realizowany projekt. W konferencji wzięło udział 300 osób. Efektem szkoleń było powstanie 14 grup producenckich i 4 organizacji producenckich wstępnie uznanych.
- „Chów bydła mięsnego szansą na zagospodarowanie naturalnych użytków zielonych i alternatywą dla rolników nie posiadających kwot mlecznych”, to kolejny projekt skierowany do rolników i domowników województwa świętokrzyskiego, finansowany przez Fundację Programów Pomocowych dla rolnictwa FAPA. Szkolenia przeznaczone były dla rolników posiadających naturalne użytki zielone, krowy mleczne oraz tych, którzy nie byli w stanie dostosować swych gospodarstw do wymogów sanitarno-weterynaryjnych obowiązujących w Unii Europejskiej. Przeszkolona 2750 rolników. Zorganizowano wyjazd studyjno – szkoleniowy na teren Dolnej Austrii dla grupy 45 rolników.
- Świętokrzyska Izba Rolnicza jako partner i Krajowa Rada Izb Rolniczych, lider realizowała projekt „Alternatywne wymagania w zakresie produkcji i użytkowania pasz na poziomie gospodarstwa rolnego” – zorganizowano 12 szkoleń, w których uczestniczyło 298 rolników. Celem było doskonalenie wiedzy i umiejętności zawodowych rolników w zakresie produkcji i użytkowania pasz w gospodarstwie rolnym.
- Świętokrzyska Izba Rolnicza jest również współorganizatorem projektów „Cross compliance – zasada wzajemnej zgodności oraz rolnictwo ekologiczne”. Realizacja projektów na przełomie 2007/2008r. i 2011/2012. Liderem projektów był ŚODR Modliszewice, ŚIR jako partner. Projektem objęte było całe województwo, śmiało można powiedzieć, że szkolenia były organizowane masowo.
- W roku 2007 – i 2009 SIR przeprowadziła cykl szkoleń dla rolników ubiegających się o dopłaty do gospodarstw niskotowarowych, którzy we wniosku zadeklarowali ukończenie szkolenia. Przeszkolono 788 rolników.
- Od roku 1999 Świętokrzyskie Rolnicze Centrum Szkoleniowo Promocyjne działające przy ŚIR prowadzi szkolenia „Stosowanie środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy”
- W ramach projektu „Powróćmy do tradycji kulinarnych”, finansowanegoze środków AGRO SMAK zrealizowane zostało 13 szkoleń oraz warsztatów szkoleniowych, w których wzięło udział ok. 300 osób. Celem projektu było zwiększenie w społeczności wiejskiej wiedzy o produktach regionalnych i możliwościach ich promocji i ochrony, zidentyfikowanie nowych, dotychczas nie zgłoszonych produktów i procedura wypełniania wniosku zgłaszających produkt na Listę Produktów Tradycyjnych. Projekt skierowany był do producentów żywności tradycyjnej i regionalnej oraz grup zrzeszających producentów województwa świętokrzyskiego, a realizowany był wspólnie z Urzędami Gmin. Efektem było wpisanie 18 produktów na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW oraz trzech produktów „Wiśnia nadwiślanka”, „Fasola korczyńska”, „Śliwka szydłowska” uzyskało ochronę unijną w postaci znaku „Ochrona Oznaczeń Geograficznych”.
- Pomoc i udział w reaktywowaniem uprawy winorośli w rejonie Sandomierza inspirowane licznymi wyjazdami studyjno-szkoleniowymi organizowanymi przez ŚIR, urzeczywistniło marzenia wielu producentów a wśród nich niezłomnego pasjonata winoogrodnictwa Felicjana Gołębiewskiego z Pęchowa oraz Mariana Głodowskiego z Faliszowic.
Ponadto nawiązanie współpracy ze Styryjską Izbą Rolniczą z siedzibą w Graz, w tym wyjazdy studyjne dla rolników oraz wizytowaniem tzw. „Apfelstrasse”, zaowocowało powołaniem do życia „Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego”, który aktualnie działa
ŚIR uczestniczyła w inicjatywach na rzecz rozwoju regionu i kraju promując wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Ziemię Świętokrzyską na Targach „Grune woche” w Berlinie w Niemczech i Unitrze na Słowacji.
Wpływ na kształtowanie rynków rolnych odbywał się również poprzez promocję i wdrażanie do praktyki znaków towarowych i promocyjnych. Świętokrzyska Izba Rolnicza jest właścicielem chronionego patentem znaku towarowego Wyśmienity Produkt Ziemi Sandomierskiej.
W ramach poszukiwania alternatywnych źródeł dochodów ŚIR zainicjowała w województwie uprawę szparaga, której prekursorami byli: Zygmunt Niedźwiecki z Kotuszowa i Sławomir Suchojad z Korytnicy. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy i podpisaniu umowy ze Styryjską Izbą Rolniczą z Austrii, gdzie grupa 45 rolników ze świętokrzyskiego wizytowała tego typu gospodarstwa.
Świętokrzyska Izba Rolnicza w partnerstwie z Krajowa Radą Izb Rolniczych i Agencją Rynku Rolnego realizowała projekty w postaci pikników: „Piknik zbożowy”, „Piknik wołowy”, „Piknik wieprzowy” , „Piknik drobiowy” i „Piknik owocowo-warzywny”, mające na celu promocję spożycia wśród konsumentów zbóż poprzez zwiększenie udziału w codziennej diecie ziarna zbóż i ich przetworów, mięsa wołowego, mięsa wieprzowego, drobiowego oraz owoców i warzyw. Pikniki finansowane były z Funduszu Promocji poszczególnych sektorów produkcji rolniczej.
W imprezach uczestniczyli zaproszeni przez ŚIR wystawcy – zakłady przetwórstwa zbóż, piekarnie, gospodarstwa agroturystyczne, Koła Gospodyń Wiejskich, masarnie i Lokalne Grupy Działania.
Zorganizowano wyjazdy studyjno – szkoleniowe min. w tematach:
„Kształtowanie czynników warunkujących produkcję wołowiny wysokiej jakości w gospodarstwach rolnych sposobem na zwiększenie wartości rynkowej i spożycia”. Wyjazd studyjno – szkoleniowy 45 rolników na teren działania Izby Rolniczej Dolnej Austrii. Wizytowanie gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła rasy Simental w typie mięsnym.
„Kształtowanie w gospodarstwie rolnym czynników warunkujących produkcję żywca wieprzowego wysokiej jakości jako sposób poprawy opłacalności produkcji i zwiększenie wartości rynkowej”. Wyjazd studyjno – szkoleniowy dla 45 producentów trzody chlewnej na teren Holandii – okolice Amsterdamu i Niemiec okolice Hanoweru i Hamburga.
„Kształtowanie czynników warunkujących produkcję mleka wysokiej jakości w gospodarstwie mleczarskim”. Dwa wyjazdy studyjno – szkoleniowe dla 90 producentów mleka do Włoch. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy z Izbą Handlowo – Rolniczą w Trieście nad Adriatykiem.
„Szkolenie dla liderów produkcji sadowniczej z zakresu produkcji, przetwórstwa i dystrybucji owoców przez grupy producentów” –wyjazd studyjny dla 45 sadowników i doradców- Austria, Słowenia, 2000r.
„Produkcja sadownicza w krajach Unii Europejskiej nad Jez. Bodeńskim- organizacja produkcji, sprzedaży, przetwórstwa”- 2 wyjazdy – 90 osób, 2000r.
Wyjazd studyjny w roku 2009 dla 48 rolników do Kowna położonego na Litwie na wystawę rolniczą organizowaną przez Uniwersytet Rolniczy w Kownie. Wyjazd zorganizowano wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.
Wyjazd szkoleniowy na teren Holandii i Belgii. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem największej na świeci zegarowej giełdy kwiatowej w miejscowości Alsmer k. Amsterdamu oraz udział w targach rolniczych Agritime Mons Expo Belgii, połączonych z europejskim championatem koni. Jednym z punktów programu była wizyta w Europarlamencie i spotkanie z Czesławem Siekierskim, Posłem do Parlamentu Europejskiego. W wyjedzie uczestniczyli producenci rolni i przedstawiciele samorządu rolniczego. Wyjazd studyjny został w części sfinansowany z funduszy KSOW.
„Produkty tradycyjne bez tajemnic” to temat przewodni wyjazdu studyjnego organizowanego przez ŚIR w 2010 roku dla 45 rolników i przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych a także firm produkujących uznane już produkty tradycyjne w województwie świętokrzyskim do Włoch, które obok Francji są kolebką produktów tradycyjnych i doskonale na nich zarabiają. Wyjazd w dużej części został sfinansowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich, Sekretariat Regionalny w Kielcach.
Wyjazd studyjny „Produkt regionalny i sprzedaż bezpośrednia produktów rolniczych w krajach Unii Europejskiej na przykładzie Słowacji, Węgier, Rumunii” 2012r. dotyczący produktów regionalnych w Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem uprawy winorośli i winiarstwa w krajach o podobnym stażu w Unii Europejskiej i znaczących tradycjach winiarskich tj. Słowacja, Węgry i Rumunia.
Uczestnikami wyjazdu studyjnego byli delegaci Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, rolnicy zajmujący się agroturystyką, produkcją winiarską oraz innymi formami przedsiębiorczości. pozarolniczej, w tym przedstawiciele Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, doradcy – pracownicy ŚIR, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i powiatowego.
„Odnawialne źródła energii w krajach Unii Europejskiej na przykładzie Danii i Szwecji” to kolejny projekt realizowany przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w 2013 r. Celem tej wizyty było zapoznanie się jak odnawialnymi źródłami energii rozporządzają liderzy w tym zakresie – Dania i Szwecja, na obecną chwilę najwięksi producenci tej energii w Unii Europejskiej, gdzie energia odnawialna stanowi około 30 % energii w bilansie paliwo energetycznym.
„Przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednia produktów przetworzonych w gospodarstwach rolnych oraz zagospodarowanie odpadów z produkcji rolniczej.” -wyjazd studyjny do Czech, Austrii i Niemiec w 2014 r. – dla grupy 45 rolników zainteresowanych przetwarzaniem produktów w gospodarstwie oraz przetwarzaniem odpadów (biogazownie) w tym rolników agroturystycznych.
„Odnawialne źródła energii w krajach Unii Europejskiej na przykładzie Niemiec, Czech i Austrii”- wyjazd studyjny dla 45 rolników. Wizytowanie farmy wiatrowej w okolicach Leipzig w Niemczech, pozyskiwanie oleju rzepakowego na zimno i ciepło oraz produkcja bioetanolu w Czechach, produkcja pelletów, brykietu i zrębków drzewnych oraz ogrzewania budynku Izby Rolniczej w Austrii poprzez spalanie ziarna owsa. Finansowanie – wkład własny uczestników oraz sponsorzy.
Szkolenia i wydarzenia
W latach 2000-2002 ŚIR we współpracy z Agrolinią 2000 zorganizowała 3 cykle szkoleń dla liderów rozwoju lokalnego, grup producentów i liderów turystyki wiejskiej. Brali w nich udział nie tylko potencjalni liderzy, rolnicy ale także przedstawiciele samorządów, czego efektem było powstanie grup producentów, z których wiele działa do dziś a także stowarzyszeń agroturystycznych z Świętokrzyską Federacją Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej „Ziemia Świętokrzyska”, która jest dobrowolnym związkiem stowarzyszeń agroturystycznych województwa świętokrzyskiego. Wspólne działania miały na celu rozwój gospodarstw agroturystycznych, promocji gospodarstw na targach, wystawach, pomocy w wydawaniu informatorów i folderów. W zakresie wiejskiego gospodarstwa domowego działalność ŚIR ukierunkowana jest na rozwój agroturystyki jako dodatkowego źródła dochodu dla gospodarstw rolnych oraz produkcji ekologicznej.
Ważną częścią działalności jest także dbałość o rozwój przetwórstwa zywności w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza mniejszych, co przyczynia się do ich większej dochodowości poprzez dywersyfikację wytwarzania i sprzedaży. Na przestrzeni lat zmiany w tym zakresie są duże, także zmiany przepisów prawnych, które umożliwiły legalną sprzedaż przetworów z gospodarstw. W zakres tych działalności wchodzą produkty lokalne, regionalne a także produkty współcześnie wytwarzane pod zapotrzebowanie rynku w ramach działalności MOL czy RHD.
W 2001 roku ŚIR przeprowadziła szkolenia z zakresu środków przedakcesyjnych pn. SAPARD dla agroturystyki.
W 2002 roku ŚIR zorganizowała w Sichowie (pow. staszowski) 3-dniowe IX Forum Kobiet Wiejskich dla działaczek z izb rolniczych z całej Polski. Poświęcone ono było agroturystyce i dziedzictwu kulturowemu polskiej wsi oraz zachowaniu tożsamości regionalnej w warunkach Unii Europejskiej. Podczas Forum były wykłady, dyskusje, zapoznanie się z walorami kulturowymi świętokrzyskiego na miejscu oraz w terenie, podczas zwiedzania atrakcji wsi w naszym województwie. Forum sfinansowane zostało z Funduszu Agrolinia 2000, środków własnych izb uczestniczących w Forum oraz środków ŚIR.
ŚIR wspólnie z MRiRW ze środków pochodzących z PROW na lata 2007 – 2013 organizowała szkolenia pn. „Uczestnictwo Rolników w systemach jakości żywności” , „Grupy Producentów Rolnych”, i „Działania informacyjne i promocyjne”. Przeszkolonych zostało 230 rolników.
W roku 2011 i 2012 Świętokrzyska Izba Rolnicza i Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała cykl szkoleń nr: „Produkcja biogazu rolniczego – korzyści i zagrożenia” w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego PROW na lata 2007-2013”. Ze szkoleń skorzystało 238 rolników. Szkolenia teoretyczne połączone były z jednodniowym wyjazdem do biogazowni na teren województwa śląskiego i lubelskiego.
Izba jako lider w konsorcjum ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Rejonowym Związkiem Rolników , Kółek i Organizacji Rolniczych w Sandomierzu realizowała cykl szkoleń „Produkcja mięsa wysokiej jakości – mięso wołowe” oraz „Produkcja mięsa wysokiej jakości szansą opłacalności produkcji – mięso drobiowe”
Przeprowadzono po 96 szkoleń z każdego projektu i przeszkolono w sumie 4512 rolników. Szkolenia sfinansował „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Europa inwestująca w obszary wiejskie”
ŚIR jest organizatorem konkursu „Piękna, Bezpieczna i Przyjazna Środowisku Zagroda” co w znaczny sposób przyczyniło się do poprawy estetyki i bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych województwa świętokrzyskiego. Jest również współorganizatorem „Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich” , konkursu na „Chłopa Roku” oraz „Ogólnopolskiego Zlotu Wojciechów i Bartoszów” , które odbywają się cyklicznie w ostatnią niedzielę kwietnia każdego roku w Racławicach.
Świętokrzyska Izba Rolnicza od początku swojej działalności aktywnie uczestniczy w organizacji Targów Agrotech, poprzez swoje stoiska promocyjne, organizowanie konferencji i seminariów. Od 2009 roku do współpracy włączyła się Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Izby wojewódzkie. Międzynarodowe Targi Agrotech to jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych poświęconych technice rolniczej.
Świętokrzyska Izba Rolnicza organizowała wyjazdy na AGRO SHOW w Bednarach koło Poznania oraz Międzynarodowe Targi Hodowli i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA.
Każdego roku ŚIR funduje jednorazowe stypendia w formie nagród rzeczowych oraz przekazuje listy gratulacyjne dla najlepszych abiturientów klas o profilu rolniczym Szkół Rolniczych w województwie świętokrzyskim.
ŚIR wspólnie z izbami ościennymi – Małopolską, Śląską, Podkarpacką, lubelską i Opolską tworzy Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo – Wschodniej. Podczas spotkań omawiane są problemy oraz propozycje ich rozwiązania, które dotyczą aktualnej sytuacji w rolnictwie.
W zakresie podnoszenia jakości środków i urządzeń stosowanych w działalności rolniczej oraz na rzecz poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa w rolnictwie Izba współpracuje z Państwową Inspekcja Pracy, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach Wojewódzkiej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie. Izba jest współorganizatorem konkursów takich jak: „Bezpieczna Wieś w Oczach Dziecka” czy „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Wielu z nich zajmowało wysokie miejsca w eliminacjach krajowych, jak na przykład Adam Szymański z Łukawy, pow. sandomierski, w 2004 roku zajął I miejsce w kraju.
Świętokrzyska Izba Rolnicza, korzystając z różnych okazji identyfikowała problemy z poszukiwaniem próby ich rozwiązania poprzez dyskusję w gronie fachowców. Z przykład niech posłuży zorganizowanie debaty pn. „Rolnictwa ekologiczne” , której celem było przygotowanie doradców rolniczych i rolników do przekazywania wiedzy o systemie rolnictwa ekologicznego i oznaczanie jej produktów, a także pomocy rolnikom i przetwórcom pragnącym poddać się procedurze certyfikacji.
Zorganizowanie wyjazdów studyjnych jako nagrodę dla nauczycieli i uczniów szkół rolniczych z Podzamcza, Mokoszyna, Sichowa Dużego i Chrobrza biorących udział w olimpiadzie ekologicznej na teren Austrii i Słowenii. Zwiedzanie drogi jabłkowej „Apfelstrasse” w Styrii w Austrii , szkoły rolniczej w Mariborze w Słowenii., winnic w okolicach Lubliany i Maribor. Nawiązanie współpracy z prof. Pucko z Akademii Rolniczej w Mariborze.
Zorganizowała również wspólnie z Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich i Ośrodkiem Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu debatę pn. „Pytania o przyszłość Polskiej Wsi”. Do udziału w debacie zaproszono m.in. Eurodeputowanego Czesława Siekierskiego.
ŚIR zorganizowała także wiele konferencji merytorycznych dotyczących produkcji rolnej, jej organizacji, także dywersyfikacji. Nie sposób wszystkich tutaj wymienić.
Przedstawiciele Izby uczestniczyli na bieżąco w pracach organów i zespołów działających na rzecz przebudowy rolnictwa świętokrzyskiego. Przejawiało się to m.in. w pracach Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013, Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, Społecznej Rady Doradztwa Rolniczego, Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Wisły.
Opracowanie: Ewa Borycka –główny specjalista w ŚIR przy współpracy z Julianem Tryka – główny specjalista w ŚIR i Anna Mazur – inspektor w ŚIR Biuro Powiatowe Staszów