Pomoc dla poszkodowanych zjawiskami pogodowymi powyżej 30% upraw (bez zmian)
'}}

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 10 grudnia 2024 r. realizujące wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 20 listopada 2024 r. w sprawie uznania strat w gospodarstwie, które wynoszą od 30% i powyżej średniej rocznej produkcji w gospodarstwie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało 2 stycznia 2025 r. następującą informację:

„Zgodnie z przepisami § 13zzp rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm. ), udzielano pomocy finansowej producentom rolnym, których w gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach rolnych, spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję i które wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

Powyższa pomoc zgodnie § 13zzp ust. 3 ww. rozporządzenia z jest udzielana na warunkach określonych w przepisach rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2022/2472 uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 327 z 21.12.2022,str. 1, z późn. zm.) oraz zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Zgodnie z przepisami w/w rozporządzenia Komisji UE państwa członkowskie mogą udzielać pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawisko klimatyczne porównywalne z klęską żywiołową tj. niekorzystne warunki pogodowe, takie jak: mróz, burza i grad, lód, ulewny lub długotrwały deszcz lub poważna susza, które niszczą, w przypadku sektora rolnego, ponad 30 % średniej produkcji.

W pozostałych przypadkach (gdy szkody wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji roślinnej) pomoc może być udzielana jedynie w formule pomocy de miminis zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.

Przedstawiając powyższe należy podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat każdorazowo pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych poza formułą pomocy de minimis w rolnictwie była uruchamiana pod warunkiem wystąpienia szkód powyżej 30% średniej rocznej produkcji.”