Kolejne inicjatywy Zarządu ŚIR
'}}

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach wnioskuje o wprowadzenie dodatku emerytalnego dla delegatów rad powiatowych izb rolniczych, którzy funkcję pełnią przez co najmniej dwie kadencje.

            Praca delegata izb rolniczych to często praca nieodpłatna. Wyjątkiem są zwroty kosztów za posiedzenie, które odbywa się raz na kwartał. Delegaci izb rolniczych w swojej pracy wykonują wiele zadań takich jak szacownie szkód, które wynikły przez różne klęski pogodowe, szacownie szkód łowieckich, wspieranie rolników oraz reprezentowanie ich interesów poprzez opiniowanie i składanie wniosków do Krajowej Rady Izb Rolniczych, czy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Taki system nagradzania za często ciężką pracę został już wprowadzony dla sołtysów. Od marca 2024 roku wysokość dodatku emerytalnego dla sołtysów wynosi 336,36 zł. (USTAWA z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa)

 Art. 2. 1. Świadczenie przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. pełniła funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 i 572) przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat.

 Zarząd  Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wnioskuje,  aby wzorem ustawy  z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa wprowadzić taki sam dodatek dla delegatów izb rolniczych .

Wszystkie warunki przyznawania dodatku powinny być analogiczne jak w przypadku sołtysów. Dobrym rozwiązaniem byłoby rozszerzanie już istniejącej ustawy i dopisanie w niej delegatów izb rolniczych, co pozwoliłoby na szybkie wprowadzenie jej w życie.

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach wnioskuje o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników czynnie prowadzących swoje gospodarstwa rolne bez względu na ich powierzchnię. Wnioskuje o obniżenie wieku emerytalnego kobiet do 50 lat, mężczyzn do 55 lat.

Praca rolnika nie jest określona w żadnych ramach czasowych i niejednokrotnie trwa przez 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt nie mają ani jednego dnia wolnego w roku. Porównując to do pracy na etacie rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat.

            W związku z coraz trudniejszą sytuacją w rolnictwie, gdzie koszty produkcji często przekraczają zyski, rolnicy rezygnują z zatrudniania pracowników stałych czy sezonowych przez co nakład pracy jaki muszą wykonać w swoich gospodarstwach staje się coraz większy. Nie można pominąć również pracy jaką rolnik wkłada w prowadzenie dokumentacji, która często wymaga wyjazdów do biur ARIMR lub innych instytucji wspierających rolnictwo.

Zasadnym jest więc przegłosowanie takiego wniosku i skierowania go do Ministerstwa Rolnictwa w celu dalszego procedowania. W imieniu zarządu ŚIR wnioski podpisał prezes Mirosław Fucia. W załączeniu pismo w oryginale