Stawka VAT przy sprzedaży koniowatych będzie na niezmienionym poziomie
'}}

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało 3 grudnia 2024 r., że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Dotyczy to projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (nr UD125).

Zgodnie z decyzją ministra finansów Andrzeja Domańskiego stawka VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych – koni, osłów, mułów i osłomułów klasyfikowanych w Nomenklaturze scalonej do pozycji CN 0101 nie będzie podwyższona.

Przeciwko podwyższeniu stawki VAT na sprzedaż koniowatych występował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych już w październiku 2024 r. stanowczo sprzeciwiając się zaproponowanej podwyżce stawki VAT na sprzedaż żywych koni, osłów, mułów oraz osłomułów do poziomu 23%. Podwyższenie VATu miałoby negatywne konsekwencje zarówno dla sektora stricte rolniczego jak i turystyki wiejskiej.

Podwyższenie stawki VAT dla sprzedaży koniowatych do poziomu 23% niesie za sobą ryzyko ograniczenia hodowli tych zwierząt w Polsce, co może znacząco wpłynąć na sektory związane z rolnictwem, turystyką wiejską i kulturą regionalną. Zwierzęta te są nadal wykorzystywane na małą skalę, ale mają swoje miejsce w działalności agroturystycznej i jako element dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich. Krajowa Rada Izb Rolniczych na posiedzeniu w dniu 20 listopada 2024 r. przyjęła wniosek w tej sprawie podkreślając znaczenie hodowli koni i ich wykorzystania w tradycji wsi.