Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 8 września w Tokarni

"Plon niesiemy plon w gospodarza dom" - tak zaczyna się pieśń, która od wieków towarzyszy obrzędom dożynkowym. Dożynki to Słowiańskie Święto Plonów, poświęcone zbiorom rolnym.
Uroczystości dożynkowe jak w przeszłości, tak i obecnie, są okazją do złożenia
dziękczynienia za uzyskane zbiory. To także oddanie hołdu mozolnej, wykonywanej w pocie
czoła pracy rolnika. Zawsze towarzyszy im chleb i wieniec oraz nastrój radości po ciężkiej
pracy.
Dożynki obchodzono w Polsce prawdopodobnie już w XVI wieku, a więc od czasów, kiedy na
ziemiach polskich rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Urządzali je dla żniwiarzy
właściciele majątków ziemskich. Świętowanie poprzedzała jednak ciężka, mozolna praca w
czasie żniw. Z tym najważniejszym wydarzeniem w rocznym cyklu pracy rolnika związanych
było wiele obrzędów, które obecnie w szczątkowej formie możemy oglądać i podziwiać w czasie prezentacji wieńców dożynkowych.

Tegoroczne Dożynki odbyły się w Parku Muzeum Etnograficznego w Tokarni. Rozpoczęły się jak zwykle mszą świętą odprawioną przez kapłanów przed kościołem z Rogowa.

Ich starostami zostali Andrzej Lasak ze Szczerbakowa oraz Bogumiła Wychowaniec z miejscowości Hucisko. Pani Bogumiła Wychowaniec na co dzień mieszka w miejscowości Hucisko w gminie Strawczyn w powiecie kieleckim. Wraz z mężem Sławomirem prowadzi gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej, o powierzchni 48 hektarów. Uprawiają przede wszystkim zboża, takie jak pszenica, owies, jęczmień, pszenżyto, ale także rośliny strączkowe - groch, łubin. Być może wprowadzą także produkcję kukurydzy. Mają około 105 warchlaków, tuczników, 15 macior. Oprócz tego mają około 28 kur. Gospodarze myślą nad zwiększeniem hodowli zwierząt. Pani Bogumiła potrafi obsługiwać ciągniki rolnicze, lżejsze maszyny jak na przykład przewracarki. Pomaga w przyszykowaniu siana do balowania. Jest prawą ręką swojego męża. Prywatnie, pani Bogumiła jest mamą czterech córek, które ukończyły szkoły średnie w Kielcach, a teraz studiują w Warszawie. W wolnym czasie Pani Bogumiła bardzo lubi oglądać filmy historyczne i słuchać muzyki klasycznej, ze względu na to, że jej dwie córki uczęszczały do szkoły muzycznej. Jej mąż jest strażakiem ochotnikiem w Ochotniczej Straży Pożarnej Hucisko.

Starostą jest Andrzej Lasak, mieszkający na co dzień w Szczerbakowie, gmina Wiślica w powiecie buskim. Andrzej Lasak wraz z żoną Jolantą prowadzi w Szczerbakowie gospodarstwo hodowlane o powierzchni 45 hektarów. Specjalizuje się ono w produkcji trzody chlewnej, a konkretnie tuczników, czyli trzody przeznaczonej na ubój. Rocznie produkuje około 2 tysięcy tuczników, które rosną od wagi 30 do około 130 kilogramów. Oprócz tego małżeństwo prowadzi produkcję czosnku, która zajmuje około pół hektara. Na gruntach które posiadają, uprawiają między innymi zboża, rzepak czy kukurydzę. Gospodarz oprócz pracy jako rolnik, jest również urzędnikiem. Na co dzień pełni funkcję członka Zarządu Powiatu w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju. Jego żona hoduje dogi włoskie oraz niemieckie. Pani Jolanta zajmuje się uprawą czosnku. Po zebraniu z pola i wysuszeniu, kobieta go obiera i wiąże w pęczki, przygotowując do sprzedaży. Małżeństwo posiada piątkę dzieci, czterech synów i jedną córkę oraz dwie wnuczki. W wolnym czasie starają się chociaż raz w roku wyjechać, najlepiej za granicę, lubią zwiedzać Europę.

Podczas obrzędu dożynkowego odbyła się prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych z poszczególnych powiatów województwa świętokrzyskiego. W tym roku w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył powiat kazimierski, który reprezentował będzie nasze województwo podczas dożynek ogólnopolskich w Spale. Drugie miejsce przypadło powiatowi buskiemu a trzecie sandomierskiemu. Podczas wystąpień przedstawiciele władz i goście składali gratulacje i życzenia rolnikom z okazji święta plonów. Gościem honorowym był minister rolnictwa Czesław Siekierski. Głos zabrał także prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Mirosław Fucia, który zwrócił uwagę na patriotyzm poprzez kupowanie naszych polskich produktów produkowanych przez gospodarstwa rolne w Polsce. Przypomniał także o tych gospodarstwach i gminach, w których dożynki się nie odbyły, ze względu na szkody jakie wyrządziła natura. Grad i nawałnice zniszczyły dorobek całego roku. Świętokrzyska Izba Rolnicza zaangażowała się w pomoc dla tych rolników koordynując zbiórkę zboża i paszy dla poszkodowanych. Prezes ŚIR podziękował wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc i tej pomocy udzielili. Przemówienie Prezesa ŚIR można obejrzeć tutaj https://tiny.pl/fxgqzc9t

Do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej z dożynek zapraszamy na nasz profil na facebooku https://tiny.pl/q5x5hg_d oraz wkrótce w naszej Galerii

Materiał dotyczący sylwetek Starostów opracowany na podst. wywiadu w "Echo dnia"