22 stycznia rozpoczęły się XV jubileuszowe Targi Sadownictwa i Warzywnictwa zorganizowane po raz trzeci w Kielcach. Targi uroczyście otworzył Adam Nowak- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Michał Skotnicki – Wicewojewoda Świętokrzyski.
Tutaj można obejrzeć film z otwarcia TSW udostępniony przez tsv.info https://youtu.be/wQ0XIvOZx7A
Poczas otwarcia, zgodnie z istniejącą już tradycją zostały wręczone prestiżowe nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka za innowacyjne rozwiązania w ogrodnictwie. Werdykt komisji przedstawiła Profesor Dorota Konopacka Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Nagrody równorzędne otrzymali AGROSIMEX Sp. zo.o. za nawozowy produkt mikrobiologiczny Pantoea Care, HORTPLANT Jerzy Dominikowski za późną odmianę truskawki "Hobby", ROYAL BRINKMAN POLSKA za robot do monitorowania stanu upraw i prognozowania plonów.. Natomiast wyróżnienie firma Weremczuk FMR Sp. z o.o. za agregat otrząsająco-czyszczący MAJA AUTOMATIC.
Wręczone zostały także nagrody w konkursie Sadownik Roku, zorganizowanym po raz pierwszy w tym roku. W konkursie wzięło udział 50 sadowników. Wyróżnienia równorzędne otrzymali Gospodarstwo LEGSAD Renata i Rafał Koźlak z Dolnego Śląska oraz Aneta i Krzysztof Grochowscy z Woli Żyznej w powiecie staszowskim, województwo świętokrzyskie. Natomiast nagrodę główną w postaci złotego jabłka otrzymał Wojciech Kot z powiatu grójeckiego na Mazowszu. Zwycięzca dziękując za nagrodę ze wzruszeniem powiedział, że jest bardzo dumny i że to dla niego najważniejsze wyróżnienie. Sukces zawdzięcza nie tylko sobie ale całej swojej rodzinie i cieszy się, że jego dzieło będzie kontynuowane przez dzieci.
W tym roku swoją ofertę pokazało ponad 456 wystawców z Polski i 18 krajów z całego świata. Wystawie towarzyszyły branżowe konferencje. W dniu 22 stycznia odbyły się Konferencja malinowa - Polskie pięć minut na rynku, Konferencja porzeczkowa - Stagnacja czy rozwój, Konferencja sadownicza - sadownicze wyzwania 2025. Co dalej z rynkiem krajowym? Jako nowość na TSW Konferencja poświęcona winorośli- Uprawa winorośli - Od gleby po butelkę: efektywne zarządzanie winnicą i rozwój rynkowy. Konferencje zgromadziły liczne grono zainteresowanych ogrodników, którzy jak powszechnie wiadomo są od zawsze swoistą elitą w zawodzie rolnika i ustawicznie się kształcą.
Podczas swojego wystąpienia Jacek Kłudka prezes Oficyny Wydawniczej Oikos w Warszawie i dyrektor TSW powiedział, iż targi te są największym wydarzeniem w tej braży w Europie, która łączy technologię z najlepszą wiedzą ekspercką. Na stoiskach zwiedzający obserwowali ofertę firm specjalizujących się w chłodnictwie, przechowalnictwie, maszynach do prac w sadach i uprawach warzyw, sortowaniu i pakowaniu owoców i warzyw. Zainteresowani znaleźli tu ogromny wybór środków produkcji, w tym innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin i zaawansowane technologie wspierające produkcję ogrodniczą.
Wśród różnych innych marek ciągników zwiedzający oglądali także Deutz-Fahr, Kioti, Antonio Carraro, Solis, Massey Ferguson, Iseki, Kubota, McCormick, Landini, John Deere.
Green Sort na jednym z największych stoisk na TSW prezentował nowatorskie inteligentne linie do sortowania.
Nowością od DI-ZET jest wiązarka dla szkółkarzy Siebeck Jet T-50, która umożliwia wiązanie bawełnianym sznurkiem (ekologia), regulację jego napięcia a samo urządzenie jest mobilne.
Milbor PMC prezentował oprogramowanie Libra do pakowania owoców miękkich, które zwiększa wydajność pakowania owoców nawet o 50%, redukując jednocześnie straty i ułatwiając planowanie produkcji.
Nowatorską samojezdną platformę do cięcia sadu i zakładania siatek w sadach prezentowała włoska firma Turrini Franco.
Firma xFarm pokazywała stacje pogodowe, czujniki wilgotności, czujniki temperatury, tensometr cyfrowy, czujnik promieniowania słonecznego, moduł nawadniania, monitor ama, zestawy telemetryczne IoT Box, pułapki monitorujące szkodniki oraz pułapki automatyczne.
Nowatorskie technologie w opryskiwaczach pozwalają wydatkować bardzo mało środków ochrony roślin, co przekłada się i na niższe koszty i ochronę środowiska.
Poza maszynami nie zabrakło oczywiście prezentacji różnych odmian roślin i nawozów - w tym premier.
Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha oferowało absolutną nowość - Borówki Olimpu to nowa odmiana borówki amerykańskiej, charakteryzująca się dużymi, jędrnymi owocami o wysokiej mrozoodporności.
Zastosowanie tych wszystkich technologii i środków produkcji było można zobaczyć na żywo - na poletkach pokazowych.
23 stycznia to drugi dzień targów TSW w czasie, którego odbyły się konferencje- Truskawkowa, Warzywnicza oraz Maszynowa. Podczas konferencji w pierwszym i drugim dniu targów rolnicy mieli możliwość wysłuchać ekspertów z kraju oraz z zagranicy. Targi odwiedziło ponad 16 tysięcy osób. Świętokrzyska Izba Rolnicza także miała swoje stoisko,można obejrzec w na którym odbywały się spotkania z rolnikami i konsultacje. Zdjęcia można obejrzeć w Galerii https://tiny.pl/hrqk6ff4