W dniu 8 listopada br. odbyło się IV Walne Zgromadzenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej podczas, którego delegaci zgłosili wnioski, które opracowane przez biuro i zarząd ŚIR zostały przekazane do realizacji przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Wnioski dotyczą bieżących ważnych spraw i bolączek w sektorze rolnictwa, w szczególności w produkcji rolnej i życia rolników w środowisku wiejskim. W skrócie dotyczą one:
- W przypadku udzielania pomocy dotyczącej likwidacji skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2024 r. potrzeba odstąpienia od pomniejszania o 50% płatności w przypadku braku ubezpieczenia co najmniej 50% upraw od co najmniej jednego z ryzyk.
- Konieczność podjęcia kroków przez MRiRW skutkujących odstąpieniem od przeprowadzenia kontroli na miejscu przez ARiMR lub uznanie przeprowadzonej już kontroli za niebyłą (w przypadku wykrycia błędów) w gospodarstwach tych rolników, których uprawy zostały zniszczone wskutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w roku 2024 (przy poziomie strat powyżej 30% w produkcji roślinnej w protokole szacowania strat).
- Konieczność wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników, którym udzielono i obecnie spłacają tzw. kredyt płynnościowy i którzy zostali poszkodowani w roku 2024 przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
- Wniosek o utworzenie rządowego funduszu z budżetu państwa, mającego na celu zgromadzenie środków pieniężnych na pomoc dla potencjalnie poszkodowanych rolników na skutek klęsk żywiołowych oraz nagłych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych niszczących gospodarstwa rolne.
- Wniosek o wprowadzenie do przepisów prawa budowalnego obligatoryjnej- koniecznej zgody lub oświadczenia potencjalnych, nowych mieszkańców wsi na występujące na wsi uciążliwości związane z produkcją rolną takie jak np.: hałas, „brzydkie zapachy”, prace wykonywane w nocy itp., która to zgoda lub oświadczenie warunkowałaby otrzymanie pozwolenia na budowę.
Tu można pobrać w całości wnioski z IV WZ ŚIR