Zarząd ŚIR przekazuje wnioski z rad powiatowych do realizacji
'}}

 Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej realizując wnioski zgłoszone podczas  posiedzeń rad powiatowych ŚIR, które odbyły się na przełomie maja i czerwca br., skierował po zebraniu i opracowaniu ich, do Krajowej Rady Izb Rolniczych celem pilnego podjęcia działań w odniesieniu do  poniżej przedstawionych wniosków:

1. We wniosku obszarowym w roku 2023 jak i w roku 2024 brak jest możliwości zapisu we wniosku „trawy jednoroczne na nasiona w czystym siewie”, które są tak samo traktowane  jak trawy na gruntach ornych. Trawy na nasiona po jednym roku użytkowania wchodzą w płodozmian i uprawiana jest na nich inna roślina.

    Przy takim zapisie i takiej interpretacji brak jest możliwości skorzystania z ekoschematu uproszczone systemy uprawy, ponieważ trawy są z tego  systemu wyłączone.

    Proponujemy, aby trawy uprawiane na nasiona włączyć jako uprawę jednoroczną, wtedy byłaby możliwość korzystania z ekoschematu uproszczony system uprawy i brałaby udział w zmianowaniu.

    2. Przy zapowiedziach, że będzie dopłata do zbóż rolnicy ryczałtowi posiadający produkcję zwierzęcą, nie mieli możliwości nabycia zboża od rolnika ryczałtowego ponieważ umowy kupna – sprzedaży pomiędzy takimi rolnikami nie były honorowane przez ARiMR. Rolnik ryczałtowy nie dostanie dopłaty, jeżeli sprzeda również rolnikowi ryczałtowemu.

    Powinny być uznawane faktury RR lub umowy kupna-sprzedaży jeżeli transakcje prowadzone są bezgotówkowo.

    3. W dalszym ciągu brak opłacalnego zbytu na owczą wełnę mimo wcześniejszych -ubiegłorocznych zapewnień resortu rolnictwa o znalezieniu punktów zbytu wełny w cenie gwarantującej opłacalność.

    4. Powrót do zapisów odnośnie łączenia przepisów ustalenia świadczeń emertytalnych KRUS i ZUS niezależnie od lat składkowych. ZUS wypłaca świadczenie emerytalne od liczby wypracowanych lat stosownie do wpłaconych składek. KRUS natomiast nalicza emeryturę gdy ma się 25 lat składkowych a gdy jest  mniej o jeden czy dwa lata do ZUS dolicza się dodatek z KRUS w wysokości maksymalnie 200 zł. Rolnicy mają poczucie ogromnej niesprawiedliwości w sytuacji gdy z KRUS przepadają lata składkowe, jeżeli okres składkowy nie osiągnie się 25 lat.

    5. W nawiązaniu do klęsk żywiołowych, które nawiedziły nasz region oraz planowanej przez rząd pomocy dla rolników, wnosimy o pilną zmianę w przepisach, które regulują te kwestie:

    1)  o wyłączenie produkcji zwierzęcej z wyliczania procentowych strat w gospodarstwie

    2) wnosimy o natychmiastowe wyłączenie rodzin pszczelich z procentowego wyliczenia strat w gospodarstwie

    3) wyliczanie strat powinno być do hektara danej uprawy np. sadów, krzewów jagodowych itp. i nie powinno być w żaden sposób łączone z wyliczaniem procentowym strat w gospodarstwie

    4) nie zgadzamy się ze sposobem wyliczania strat jaki zaproponował rząd. Każdy rodzaj produkcji powinien być szacowany oddzielnie

    Obecnie jest tak, że jeśli rolnik posiada produkcję zwierzęcą i rodziny pszczele, to jeżeli nie ucierpiał inwentarz zwierzęcy, nie ma możliwości uzyskania najniższego minimalnego procentowego progu od jakiego są wypłacane rekompensaty.

    Podobnie rzecz wygląda kiedy rolnik uprawia zboże  (które nie uległo przemarznięciu) i posiada sady również nie uzyska najniższego minimalnego procentowego progu od jakiego są wypłacane rekompensaty.

    6. Wnosimy o wprowadzenie cen minimalnych płodów rolnych. Cena taka powinna opierać się o dane instytutów naukowych a do jej ustalenia powinna zostać powołana komisja trójstronna, rząd – przedstawiciele przetwórców –rolników,  na wzór - rząd – pracodawcy – związki zawodowe. Ustalenie cen minimalnych powinno się odbywać tak jak dziś są ustalane ceny minimalne.

    7. Wnosimy o zmianę brzmienia art.19 ust.1 i ust.2 z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, poprzez obniżenie powszechnego wieku stażowego do 20 lat, który dziś wynosi sto kwartałów tj. 25 lat. Rolnicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny a nie mają w/w stażu nie mogą przejść na emeryturę. Praca w  gospodarstwach rodzinnych zajmujących się hodowlą w cyklu zamkniętym, czy ogrodniczych, w których praca trwa cały rok, nie ma urlopów, zwolnień, nie ma czasu na sen nie jest porównywalna z pracą na etacie. Praca ta dla 60 letniego rolnika bardzo często jest niebezpieczna, czasem wiek ten nie pozwala na odpowiednią koncentrację, zdarzają się częściej wypadki. Dlatego też rolnicy, którzy mają 35-40 lat stażu w prowadzeniu gospodarstw rodzinnych powinni mieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę gdyż 15-20 hektarowe gospodarstwa to gospodarstwa pokoleniowe a zmiana ta jest niezbędna do prawidłowego ich funkcjonowania. Wcześniejsze przekazanie gospodarstw młodemu pokoleniu może zachęcić ich do pracy, inwestowania, rozwoju w tych nierentownych gospodarstwach i zapobiec wyludnianiu się małych wiosek i obszarów wiejskich.

    Wnioski w imieniu zarządu ŚIR podpisał prezes Mirosław Fucia.