Inicjatywy SIR

Spółki wodne i uznanie bobrów za zwierzynę łowną

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej realizując wnioski z  Komisji ds. Integracji z Unią Europejską i Współpracy z Rolniczymi Związkami Zawodowymi wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z trzema inicjatywami: opracowania systemu finansowania spółek wodnych, zmiany ustawy, która zakwalifikuje bobry do zwierzyny łownej i zmiany przepisów budżetowych.

I. Opracowania systemu finansowania spółek wodnych.

W związku z ogromem szkód jakie zaistniały w wyniku powodzi i podtopień na terenach użytkowanych rolniczo istnieje bardzo pilna potrzeba poprawy stanu urządzeń wodnych, co w wielu przypadkach pozwoliłoby uniknąć tragedii.

Dotychczas cały ciężar konserwacji urządzeń wodnych był przypisany spółkom wodnym. Niestety w związku z brakiem sensownych rozwiązań regulujących  finansowanie ich działalność praktycznie nie istnieje. Negatywnych efektów tego stanu doświadczyliśmy w minionym roku.

Nasza propozycja skłania się ku temu, aby w budżecie państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe, które poprzez jednostki samorządowe - gminy i powiaty będą przeznaczone na konserwację istniejących i budowę nowych urządzeń regulujących stosunki wodne na terenach rolniczych.

II. Zmiany ustawy, która zakwalifikuje bobry do zwierzyny łownej.

W związku z niekontrolowanym wzrostem populacji bobrów, wynikającym z ochrony tego gatunku i ogromem szkód jakie te zwierzęta wyrządzają w terenach rolniczych, groblach, stawach oraz obwałowanich rzek, właściciele tych terenów są  bezradni wobec postępującego i ciągle wzrastającego zagrożenia kolejnymi szkodami. Niestety istniejące rozwiązania prawne w tym zakresie są mało skuteczne i nie gwarantują satysfakcjonujących rekompensat finansowych i właściwej ochrony.

W związku z powyższym konieczna jest zmiana ustawy, która zakwalifikuje bobry do zwierzyny łownej. Rozwiązanie takie pozwoli na redukcję populacji i w efekcie ograniczenie szkód. W przeciwnym razie konieczne będzie znaczne zwiększenie funduszy na odszkodowania i naprawę wyrządzonych przez bobry szkód.

III. Zmiany przepisów budżetowych.

Miniony 2010 rok, w którym występowały różne anomalia pogodowe wykazał, że czynniki niezależne od człowieka mogą zakłócić nawet najlepsze plany inwestycyjne a co za tym idzie również finansowe. W sytuacji finansowej jednostek okołobudżetowych państwowych i samorządowych realizacja zadań może zostać poważnie zakłócona a zrealizowanie inwestycji trudne do wykonania. Obowiązujące przepisy budżetowe nie pozwalają na przeniesienie niewykorzystanych funduszy na następny rok, w związku z czym czasami w sposób nielogiczny wydawane są pieniądze pod koniec roku kalendarzowego, aby uniknąć konieczności zwrotu pieniędzy.

Delegaci Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwracają uwagę na bezsensowność takich działań i wnioskują o zmianę obowiązujących w tym zakresie przepisów w taki sposób aby można było w sposób racjonalny i spokojny wykorzystać pozostałe środki finansowe w następnym roku bez konieczności zwrotu.

Pismo w tej sprawie zostało wysłane także do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza.

Pod koniec marca br. Prezes ŚIR Ryszard Ciźla otrzymał odpowiedź od prezesa KRIR  Wiktora Szmulewicza, której treść przedstawiamy poniżej:

"Mając na względzie wniosek dotyczący finansowania spółek wodnych oraz konserwacji urządzeń melioracji szczegółowych w kontekście zwiększenia puli środków przeznaczanych na ten cel z budżetu państwa oraz zwiększenia poziomu dofinansowania spółek wodnych, pragnę przekazać, że powyższa tematyka od dawna znajduje się w obszarze szczególnego zainteresowania oraz działań  Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Przedstawione powyżej problemy były zgłaszane Ministrowi Środowiska podczas XIV posiedzenia KRIR w dniu 21. 06 2010r., jak i pismem z dnia 14.07.2010 roku. Ponadto stosowne wnioski i opinie w tej sprawie przekazano Ministrowi Rolnictwa          i Rozwoju Wsi w następującej korespondencji - z dnia: 18.05.2010r., 20.06.2010r., 14.07.2010r., 24.08.2010r., 23.12.2010r. W budżecie państwa na rok 2011 przewidziano dla spółek wodnych kwotę dotacji przekraczającą 3,8 mln złotych. Ponadto z rezerwy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewidzianej na finansowanie urządzeń melioracji podstawowych na dofinansowanie spółek wodnych w 2011 roku przewidziano kolejne 6 mln złotych.

Do istotnych zmian jakie należy wymienić, oraz które udało się wprowadzić podczas ubiegłorocznej nowelizacji ustawy Prawo wodne należy zaliczyć nowelizację art.164. ust 5.pkt a-d - wprowadzone zmiany umożliwiają spółkom wodnym otrzymanie dotacji celowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na bieżące utrzymanie wód i urządzeń melioracyjnych oraz finansowanie lub dofinansowanie inwestycji. Ponadto znowelizowane przepisy jednoznacznie wskazują zasady udzielania przedmiotowych dotacji. Wprowadzono również zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska z dnia 29 października 2010 r. (Dz. U. z dnia 6 grudnia 2010 r.), Art. 1. lit. c, które pozwolą na korzystanie z środków Wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Jestem głęboko przekonany, że powyżej przytoczone zmiany legislacyjne przyczynią się do poprawy kondycji finansowej spółek wodnych oraz poprawią stan melioracji szczegółowych. Podobną opinię wyrazili przedstawiciele Krajowego Związku Spółek Wodnych podczas Zjazdu Krajowego, który odbył się w dniu 2 marca br. w Warszawie. Głównym tematem toczących się obrad była dyskusja dotycząca zmian w znowelizowanej ustawie Prawo Wodne oraz ustawie Prawo ochrony środowiska. Podczas spotkania nie zabrakło również dyskusji na temat dodatkowej kwoty 6mln zł wygospodarowanej w ramach rezerwy MRiRW przewidzianej na 2011 rok z przeznaczeniem na realizację działań w zakresie melioracji szczegółowych."

Podpisał Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2