Ministerstwo odpowiada Radzie Powiatowej w Busku

W dniu 28 czerwca 2011 r. obradowała Rada Powiatowa ŚIR w Busku Zdroju, na której sformułowane zostały wnioski, skierowane następnie przez Zarząd ŚIR do ministra Marka Sawickiego. Poniżej przedstawiamy te wnioski i odpowiedź Ministerstwa na nie:

 

1. Dotyczy objęcia ubezpieczeniem z budżetu państwa łąk.

 

Ze względu na liczne interwencje ze strony rolników, wnioskujemy o dofinansowanie ze środków budżetu państwa ubezpieczenia łąk położonych na terenach podmokłych i zalewowych. Od kilku lat następuje systematyczne zalewanie w/w terenów przez wylewy rzek oraz nadmierne opady deszczu. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, jeśli wyrażą zgodę na objęcie ubezpieczeniem tych terenów, to stawki są niestety zbyt wysokie, w związku  z czym rolnicy odstępują od ubezpieczenia.

2. Dotyczy odszkodowań z tytułu kataklizmów (powodzie, huragany, susza, itp.)  dla rolników nie posiadających ubezpieczenia w KRUS.

Mając na względzie ubiegłoroczne zdarzenia powodzi oraz coraz częstsze występowanie klęsk żywiołowych. Rada Powiatu zwraca się z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących działań pomocowych uruchamianych przez administracje państwową dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Obowiązujące przepisy wykluczają z dostępnej pomocy rolników dwuzawodowych czyli tych którzy prowadzą gospodarstwa rolne ale z racji dodatkowego zajęcia są ubezpieczeni w ZUS. Rolnicy zwracają uwagę na fakt, że płacą podatek rolny obowiązujący wszystkich na takich samych zasadach, wobec przepisów dotyczących bezpieczeństwa, higieny, ochrony środowiska, Cross Compliance etc., podlegają takim samym wymogom i kontrolom a w przypadku pomocy udzielanej w wyniku wystąpienia klęski żywiołowych dzieleni są na ubezpieczonych w KRUS lub w ZUS. Należy również zwrócić uwagę, że status majątkowy tych rolników może być zgoła odmienny niż zakłada instytucja udzielająca pomocy - nie zawsze bowiem producent rolny który posiada dodatkową prace jest w lepszej sytuacji materialnej od tego, który jej nie posiada. W związku z powyższym, Rada wnioskuje aby rolnicy  którzy nie są ubezpieczeni w KRUS a prowadzą gospodarstwo rolne i są płatnikami podatku rolnego w przypadku klęsk i kataklizmów podlegali analogicznej pomocy jaka przysługuje rolnikom ubezpieczonym w KRUS.

 

3. Dotyczy wydłużenia do 3 lat objęcia świadczeniami przysługującymi z KRUS rolników ubezpieczonych „na wniosek"( pow. do 1 ha użytków rolnych).

Wnioskujemy, aby rolnicy przyjmowani pierwszy raz do KRUS na zasadach „na wniosek", czyli nie posiadający 1 ha użytków rolnych zostali objęci 3 letnim okresem przejściowym w zakresie wypłaty świadczeń z tytułu powyższego ubezpieczenia. Rolnicy wskazują na częste przypadki praktyk w wyniku których osoby nie posiadające 1ha gruntów ornych ubezpieczane są na tak zwany „wniosek"  po upływie wymaganego okresu przejściowego - 6 miesięcy przechodzą na chorobowe lub inne należne im z tytułu ubezpieczenia rolniczego świadczenia. W opinii Rady Powiatowej ŚIR w Busku Zdroju osoby ubezpieczone na ww. zasadach powinny zostać objęte 3 letnim okresem przejściowym w którym nie będą im przysługiwać świadczenia z tytułu powyższego ubezpieczenia. Podobne przepisy obowiązują w przypadku rolników którzy chcą założyć działalność gospodarczą, muszą oni posiadać ubezpieczenie rolnicze KRUS co najmniej 3 lata.

Odpowiedź Ministerstwa

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2