Zamieszanie po aferze z bakterią Escherichia coli

Izba występuje do Premiera
 
 

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Premiera Donalda Tuska o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej mających na celu zwiększenie kwoty środków wsparcia dla rolników, którzy ponieśli ogromne straty w wyniku wystąpienia kryzysu na rynku warzyw wywołanego epidemią szczepu bakterii EHEC.

"Środki przeznaczone dla Polski tylko w niewielkiej części zaspakajają straty, które wystąpiły w wyniku załamania się rynku warzyw, w szczególności ogórków, pomidorów, sałaty, papryki słodkiej i cukini. Wymieniona wyżej bakteria rozprzestrzeniła się na terenie Niemiec. Była to druga w bieżącym roku afera, po dioksynowej wywołana u naszych zachodnich sąsiadów. Rolnicy polscy w niczym nie zawinili a ponieśli najbardziej dotkliwe straty. Również skutki embarga ze strony Rosji dla naszych producentów są największe i trwają do dnia dzisiejszego. Ze względu na skomplikowane procedury i bardzo krótki okres czasu na składanie wniosków tylko część rolników złożyła w wyznaczonym terminie niezbędne wnioski. Ponadto rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej nr 585/2011 z dnia 17 czerwca 2011 r. jak również Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 2011r. podpisane przez Pana Premiera nie precyzowało kwestii wsparcia dla producentów warzyw uprawianych w gruncie. Dopiero kolejne rozporządzenie wydane przez Radę Ministrów w dniu 22 lipca 2011r. określa kwestię kwot wsparcia dla produkcji polowej. Przypominam, że ostateczny termin składania powiadomienia upływał 29 czerwca o godz. 10 a termin składania wniosków był wyznaczony do dnia 11 lipca 2011r. W związku z powyższym rolnicy otrzymywali sprzeczne informacje i nie podejmowali prawidłowych decyzji. Skutkuje to konfliktem społecznym, składaniem skarg, odwołań a uczciwość wymaga stworzenia równych szans dla wszystkich poszkodowanych. Dodatkowo wytworzona sytuacja może ośmieszyć nasz kraj wśród pozostałych członków Unii Europejskiej.

W związku z powyższym Zarząd ŚIR zwraca się do Pana Premiera o potraktowanie tego problemu z należytą powagą i w trybie pilnym zaproponowanie rozwiązań rekompensujących straty. "

Pismo otrzymali także do wiadomośc: Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Władysław Łukasik - Prezes Agencji Rynku Rolnego w Warszawie, Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Oddziały Terenowe i Biura Powiatowe Świętokrzyskiej Izby Rolniczej,Starostwa Powiatowe ,urzędy gmin z terenu powiatów: buskiego, pińczowskiego, kazimierskiego, staszowskiego, sandomierskiego i opatowskiego.

Na pismo skierowane do Premiera zareagowała ARR. Tutaj można przeczytać odpowiedź Agencji Rynku Rolnego odnoszącą się do wyżej opisanej sprawy.

Kolejną odpowiedź na ręce Prezesa ŚIR przysłało Ministerstwo Rolnictwa pobierz

 

 

 

 
MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2