Sprawa dot. prywatyzacji Centrali Nasiennej w Kielcach

Do wiadomości Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wpłynęło pismo Stowarzyszenia „EKOMASZ" w Wolicy z dnia 16.01. 2011 r. skierowane do Zarządu KPN Centrala Nasienna Sp. z o.o.w Kielcach związane z zapytaniem dot. prywatyzacji tego przedsiębiorstwa, którego treść poniżej przytaczamy w całości:


„Zgodnie z odpowiednimi zapisami prawa (art.36 do 38 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz art. 213 ksh) uprawnionym pracownikom i rolnikom prawo nabycia udziałów przysługuje od dnia 18 listopada 2011r. Mimo upływu znacznego czasu od dnia sprzedaży 70 % udziałów  przez MSP w dniu 18.08. 2011 r. nie otrzymałem na ten temat żadnej informacji jako uprawniony rolnik, bądź też w inny sposób. Ponadto pragnę zauważyć że zgodnie z ksh w spółce powinna zostać ustanowiona Rada Nadzorcza i w tym celu należy dokonać odpowiednich zmian w umowie spółki, opracować regulaminy wyborów przedstawicieli pracowników i rolników i takie wybory przeprowadzić. Ponieważ zagadnienia prywatyzacji są celem statutowym naszego stowarzyszenia uprzejmie proszę o poinformowanie o stanie zaawansowania prac Zarządu w wyżej przedstawionym zakresie".
Pismo podpisał Prezes Zarządu Wiktor Wojtyś.
(Zachowano oryginalną pisownię)
W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo z Centrali Nasiennej pobierz

oraz poniżej uwagi Pana Wiktora Wojtysia do powołanego pisma:

"Kilka uwag do pisma CN z dnia 31.01.2012r. Według MSP Departament Mienia

(pismo z dnia 12.01.2012 prośba o jego kopię z CN) rolnicy otrzymają łącznie 7 314 udziałów o łącznej wartości nominalnej 365 700 zł. Jest to sprzeczne z ustawą, która mówi o puli jednakowej dla pracowników oraz rolników w wysokości po 15% kapitału zakładowego czyli w tym przypadku:  2 800 000zł x 15% = 420 000zł. Artykuł 37 ust 1a i wcześniejszy dot. pracowników nie ma w tym przypadku zastosowania gdyż mówi on o ograniczeniu maksymalnej wysokości puli na jednego pracownika czy rolnika w wysokości 24 krotnej średniej krajowej płacy. Ponieważ rolników jest znacznie powyżej 100 osób będzie to kwota wielokrotnie (ok20 razy) niższa od dopuszczalnej określonej ustawą. Druga sprawa - nadzoru właścicielskiego w spółkach z o.o. wygląda na przegraną z punktu widzenia idei włączania akcjonariatu rolniczego w proces zarządzania, nadzoru i odpowiedzialności za rozwój firmy. Pozostaje jedynie rozmowa z właścicielami większościowymi i przedstawienie argumentów za naprawieniem błędów popełnionych przez MSP.

Ponieważ sprawa jest w toku proszę Pana Prezesa o pilne podjęcie kroków w celu zapewnienia zgodnych z ustawą i równoprawnych z akcjonariatem pracowniczym rozstrzygnięć. Udostępnienie udziałów powinno nastąpić bez dalszej zwłoki przed dniem Walnego Zebrania Wspólników oraz ewentualnego przyznania udziałowcom ( a nie MSP) dywidendy.

Z poważaniem Wiktor Wojtyś"

 

 

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2