Konferencja dot. PROW 2014-20 i wspólne posiedzenie rad powiatowych ŚIR

konf-prezydiumW dniu 15 października odbyła się Konferencja pn. „Założenia do PROW na lata 2014 – 2020” zorganizowana przy okazji posiedzenia rad powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej  w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Po zakończeniu obrad i konferencji rozpoczął się Piknik wieprzowy zorganizowany jako plenerowa  impreza towarzysząca wspólnemu posiedzeniu rad i konferencji.

                W obradach uczestniczyli: marszałek Adam Jarubas, członek zarządu województwa Piotr Żołądek, przedstawiciel  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Paweł  Szabelak, dyrektorzy i przedstawiciele regionalnych instytucji z otoczenia rolnictwa i Urzędu Marszałkowskiego oraz delegaci do rad powiatowych i pracownicy Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.  

 Konferencja rozpoczęła się uroczystością wręczenia odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”, które wręczali marszałek Adam Jarubas wraz z członkiem zarządu Piotrem Żołądkiem (na zdjęciu odznaczony delegat do rady powiatowej ŚIR w Kielcach Mieczysław Pindral.) W imieniu odznaczonych podziękowała delegatka do rady powiatu starachowickiego Wiesława Adamczyk.(pierwsza z lewej)Zasłużony dla rolnictwa

Zabierając głos Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego mówił o środkach finansowych planowanych w następnym okresie programowania w zakresie infrastruktury. Jak powiedział Unia Europejska niechętnie daje pieniądze na drogi. W naszym województwie jest to ciągle ważny temat, dlatego marszałek zwrócił się do obecnych o poparcie zabiegów o zwiększenie środków na ten cel.

O PROW w nowym okresie finansowania mówili także Mirosława Mochocka kierownik biura PROW Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Paweł Szabelak z MRiRW. Jest jeszcze wiele niewiadomych. Na obecnym etapie można stwierdzić, że jednak środków będzie mniej na infrastrukturę, przedsiębiorczość. W znacznym stopniu wspierane będą działania nakierowane na ochronę środowiska. Jeżeli chodzi o modernizację gospodarstw planowana jest pomoc na wydatki materialne i niematerialne, ale wynikiem musi być  wzrost efektów ekonomicznych gospodarstwa o co najmniej 20%. W gospodarstwach, które będą korzystać z tej pomocy musi być prowadzona rachunkowość rolna. Są to założenia, które najprawdopodobniej nie ulegną zmianie – jak powiedział Paweł Szabelak. I w tym miejscu rozgorzała dyskusja, którą rozpoczął prezes ŚIR Ryszard Ciźla. Powiedział, że samorząd rolniczy zabiega o to, aby nie był to warunek obligatoryjny, aby rolnik miał możliwość wyboru. Z kolei Magdalena Kędzierska dyrektor O/R Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach powiedziała, że działanie to cieszy się w naszym województwie bardzo  dużym zainteresowaniem i dotyczy większych i zasobnych gospodarstw. Ale planowane jest także działanie o mniejszym zakresie dla małych gospodarstw na inwestycje. Problem w tym, że obecnie nie znamy wielkości środków, jakimi będzie dysponować ARiMR i które będą dostępne dla rolników.

Piotr Żołądek – członek zarządu województwa powiedział, że PROW powinien być działaniem wspierającym dla innych działań. Struktura PROW jest jeszcze płynna, nie znamy kwot, ale wiele założeń budzi wątpliwości i sprzeciw. Na przykład zastrzeżenia budzi pogłębiona regionalizacja bez dodatkowych środków. Z czego mamy sfinansować przydomowe oczyszczalnie ścieków, drogi? Zastrzeżenia budzi także planowany wzrost dochodowości w małych gospodarstwach do 15 tys. euro  - to nie jest możliwe do osiągnięcia na tym etapie- mówił  P.Żołądek. Zwrócił się jednocześnie do przedstawiciela MRiRW z prośbą o przekazanie tych wszystkich uwag i wątpliwości. Wypowiedź tę poparł Jarosław Mostowski dyrektor ŚODR Modliszewice, który stwierdził, że kryteria w zakresie restrukturyzacji małych gospodarstw są zbyt wygórowane i planuje się je zaostrzyć. Są one nierealne. Będzie tu występowała degresywność, czyli zmniejszanie się liczby beneficjentów- co powinno powodować lepszą dostępność, ale i tak środki będą dostępne tylko dla spełniających kryteria. J.Mostowski stwierdził, że są także dobre zapisy np. transfer wiedzy, innowacyjność. Ważne, że będą pieniądze na szkolenie kadr doradczych.

Głos zabierali także przedstawiciele delegatów do rad powiatowych ŚIR, m.in. Tadeusz Kaleta, który powiedział że nowy PROW powinien promować rolników uprawiających ziemię, producentów a nie tylko właścicieli. Poruszył także istotną kwestię „wymuszania” kredytu przez system dofinansowania dla osób chcących zainstalować baterie słoneczne. Tymczasem nie wszyscy potrzebują skorzystać z kredytu, maja także własne pieniądze. Trzeba to uwzględnić. Apelował także o to aby rolników przedsiębiorczych pozostawić w KRUS-ie.

img 5380 2W dalszej części konferencji z wykładem dot. uprawy konopi włóknistych, jako szansy dla rolników świętokrzyskich wystąpiła dr  Lidia Grabowska z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Natomiast członek zarządu ŚIR Robert Fatyga przedstawił problemy w produkcji trzody chlewnej i szanse rozwoju tego sektora w Polsce.

 Po zakończonej konferencji Prezes ŚIR Ryszard Ciźla uczestniczył w spotkaniu z przebywającymi w naszym województwie przedstawicielami  administracji obwodu dżalalabadzkiego z Kirgistanu, którzy interesowali się specyfiką sektora rolniczego w naszym województwie. Pozostali uczestnicy udali się na teren ogrodu przy Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie odbywał się Piknik wieprzowy.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2