Apel o zaprzestanie dostaw jabłek

Sandomierz, dnia 30.08.2017r.
Świętokrzyska Izba Rolnicza przekazuje apel Związku Sadowników RP z dnia 29 sierpnia br. w sprawie zaprzestania dostaw jabłek przemysłowych do zakładów przetwórczych i na skupy.
Ryszard Ciźla
Prezes Zarządu SIR

Apel o zaprzestanie dostaw jabłek na skupy.

Raptowny spadek cen jabłek przemysłowych z blisko 90 groszy na 60 wywołał wśród sadowników niemałe zaskoczenie. Producenci nie mają wątpliwości, że jest to wynik zmowy cenowej. Apeluje się o zaprzestanie dostaw jabłek na skupy.


Kilka następnych dni zadecyduje o całym sezonie. Jeżeli przetwórcy zauważą, że teraz wozimy jabłka, nie będą mieli skrupułów i zejdą na 40 groszy. Przed nami decydujący czas. W roku takim jak ten nikt nie powinien sprzedawać jabłek poniżej 80 groszy za kilogram.
Zaistniała sytuacja omówiona została na spotkaniu sadowników zorganizowanym przez Związek Sadowników RP.
Uczestnicy spotkania nie mają wątpliwości – spadek cen w ciągu kilku godzin to efekt zmowy.
Jeżeli w przeciągu kilku godzin w całej Polsce pojawia się ustabilizowana cena 60 groszy, to nie ma w tym żadnego przypadku.
Powodem nie jest nadwyżka towaru: przerywka już się kończy, a ci, którzy mieli grad, ale zaleczyli rany, czekają, aż jabłka przybiorą na masie.
Nadchodzące kilka dni będzie decydujące, dlatego tak ważnym jest, aby producenci zaprzestali dostaw dopóki cena nie przekroczy 80 groszy.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2