Dożynki Wojewódzkie 2022 w Bogorii staszowskiej

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na Dożynki Wojewódzkie, które odbędą się w tym roku w Bogorii w powiecie staszowskim w dniu 11 września. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 12. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Plakat dożynkowy

Przedstawiamy sylwetki Gospodarzy tegorocznych Dożynek. Są to Państwo: Ewelina Witaszek z gminy Bogoria i Jarosław Kaczmarek z gminy Słupia 

3Honory starościny dożynek wojewódzkich będzie pełniła Ewelina Witaszek, rolniczka i producentka mleka z miejscowości Samotnia w gminie Bogoria. Pani Ewelina ma 31 lat i wraz z mężem Sylwestrem prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Stado podstawowe liczy przeciętnie 42 szt. krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Remont stada prowadzony jest we własnym zakresie. Średnio w roku państwo Witaszek sprzedają około 350 tys. litrów mleka. Odbiorcą jest Mleczarnia Inter Milk współpracująca z 450 producentami mleka z 6 województw.
Średnia produkcja mleka od 1 szt. rocznie, wynosi około 8 tys. litrów, a rekordzistką jest krowa ,,Frania” zakupiona w Danii, która w czasie ostatnich 9 laktacji dała blisko 100 tys. litrów, tj. średnio około 11 tys. litrów mleka rocznie. Ponadto od ,,Frani” odchowano na remont stada 7 jałówek, o równie jak mama, wybitnej wartości genetycznej.
W ostatnich 3 latach w gospodarstwie dokonano wartościowych zakupów sprzętu, m.in.: kombajn New Holland Tc5.90, ciągnik Massey Ferguson 5709M, opryskiwacz ,,Bury Pelikan” o szerokości roboczej 15 m i pojemności zbiornika 2 tys. litrów, prasę rolującą KUBOTA BV 5160PLUS, agregat uprawowo-siewny ,,Amazone”, bronę talerzową BATYRA TOP DISC, przyczepę 13 tonową i wóz paszowy EURO MILK RINO 9 HD. Udało się także pobudować wiatę dla odchowu jałówek. Inwestycje te wyraźnie usprawniły zarówno obsługę zwierząt, jak też prowadzenie prac polowych.
W uprawach dominują zboża – 50 ha, rzepak – 20 ha, kukurydza na kiszonkę – 12 ha oraz koniczna, lucerna i trawy na sianokiszonkę – 18 ha. Produkcja roślinna w większości podporządkowana jest produkcji mleka.
Państwo Ewelina i Sylwester, który w 2019 roku pełnił funkcję starosty dożynek powiatu staszowskiego, mają troje dzieci: dwunastoletniego Jakuba, jedenastoletniego Kacpra i pięcioletnią Zuzię. W prowadzeniu gospodarstwa pomagają także rodzice Sylwestra, pan Henryk i pani Bożena.
Wolny czas pani Ewelina poświęca dzieciom, a także na spotkania z najbliższymi i pracę przy kwiatach, która sprawia jej dużo przyjemności.

  

 

KKPan Jarosław Kaczmarek jest rolnikiem z powiatu koneckiego. Zdobytą wiedzę wykorzystuje w prowadzonym wspólnie z żoną Elżbietą i synem Bartoszem gospodarstwie rolnym, które jest przykładem stosowania nowoczesnych rozwiązań dotyczących produkcji rolnej. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 75 ha wraz z dzierżawami. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego w liczbie około 120 sztuk, w tym 82 to krowy dojne. Produkcja mleka to około 650 tys. litrów rocznie. Obora wyposażona jest w roboty udojowe firmy DeLaval. Produkcja roślinna opiera się głównie na uprawie zbóż, kukurydzy i użytków zielonych. W gospodarstwie pracują 4 ciągniki o różnej mocy oraz inne nowoczesne maszyny i sprzęty rolnicze. Jest osobą aktywną społecznie. Już czwartą kadencję jest w Świętokrzyskiej Izbie Rolniczej, od samego początku zasiadał w Komisji Rewizyjnej, której był przewodniczącym, najpierw będąc delegatem do Walnego Zgromadzenia, a obecnie Przewodniczącym Biura Powiatowego Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Końskich oraz Wiceprezesem Zarządu ŚIR w Kielcach. Ponadto jest  członkiem zarządu „Stowarzyszenia Na rzecz rozwoju Ziemi Pilczyckiej” – zajmującej się inicjowaniem i wspieraniem projektów istotnych dla poprawy jakości życia i sytuacji ekonomicznej obszarów wiejskich. członkiem zarządu Lokalnej Grupy Działania nad Czarną i Pilicą, członkiem rady ZWC (Świętokrzyski) Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. zasiada w radzie nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie jako sekretarz rady. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Gminy Słupia. przewodniczącym Rady Społecznej Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Pan Jarosław aktywnie uczestniczy w wielu spotkaniach i szkoleniach dotyczących form wsparcia dla rolników. Pomaga w organizacji spotkań z rolnikami, czynnie uczestniczy w posiedzeniach Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Końskich jak i Walnych Zgromadzeniach. W roku 2004 został odznaczony brązowym krzyżem zasługi oraz w roku 2010 zasłużony dla rolnictwa. W tym roku uhonorowany został przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi srebrną odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.(Odznaka została wręczona podczas 25-lecia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej).
Dzieli się również swoją obszerną wiedzą i informacjami na temat nowych wymagań trendów w chowie krów. Stawia na rozwój i korzysta z wielu programów wspierających gospodarstwa rolne takie jak PROW i Modernizacja gospodarstw rolnych. Jest zaangażowany w rozwiązywanie lokalnych problemów mieszkańców z terenów wiejskich.

 

wieńceW czasie uroczystości dożynkowych w oficjalnej częsci zostały zaprezentowane i ośpiewane wieńce powiatowe z całego województwa. Najpiękniejszym wieńcem w tym roku został wybrany wieniec z powiatu kieleckiego wykonany w gminie Bieliny, drugie miejsce zajął wieniec z powiatu staszowskiego, wykonany w gminie Połaniec a trzecie miejsce komisjia składająca się z przedstawicieli instytucji współorganizatorów dożynek pod przewodnictwem Ewy Boryckiej z Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, przyznała wieńcowi z powiatu opatowskiego wykonanemu w gminie Tarłów.

 

 

 

 

 

 

prezes

 

 

  Po ogłoszeniu wyników oceny wieńców głos zabrał prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Stanisław Stanik, który nawiązał do trudów pracy rolniczej i jej wagi w kontekście wyżywienia społeczeństwa, szczególnie w obecnej trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Na zakończenie St. Stanik złożył wszystkim życzenia dostatku żywności a rolnikom uczciwej zapłaty za ciężką pracę.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2