Kapitał zagraniczny zwiększył swój stan posiadania w polskim przetwórstwie

Sandomierz, lipiec 2018 r.
Sfinalizowano przejęcie 100% udziałów Grupy Appol przez chińskie przedsiębiorstwo SDIC Zhonglu Juice Co. Lampa ze światłem ostrzegawczym paliła się pół roku, od 14 grudnia 2017r. trwały negocjacje. Teraz już zgasła, znaczną część polskiego rynku soku jabłkowego przejęła państwowa firma z Chin przy całkowitej bierności ze strony rządu RP. Według informacji KPMG przejęcie Grupy Appol to pierwsza transakcja dokonana przez chińskiego inwestora w przetwórstwo spożywcze w Polsce.


Appol to założona w 1994 roku firma składająca się z dwóch podmiotów: Appol sp. z o.o. i Appol Bis sp. z o.o. jest największym niezależnym producentem koncentratu jabłkowego i soków NFC w Polsce. Grupa działa w oparciu o trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w kluczowych regionach sadowniczych w Polsce, o całkowitych mocach przerobowych wynoszących prawie 2000 ton jabłek dziennie o możliwości magazynowania soków o łącznej wadze 22 000 ton. Spółka wybudowała dwa zakłady produkcyjne – w Łąkcie Górnej, Opolu Lubelskim, a w 2011 r. do grupy dołączył przejęty Zakład Koncentratów Owocowych w Potyczy od firmy Agropol (region grójecki). W 2017 r. całkowita produkcja koncentratu soków owocowych i soków NFC Appolu przekroczyła odpowiednio 11 000 ton i 32 000 ton, z czego większość została przeznaczona na eksport na rynki UE. Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży Grupy za rok 2017 wyniosły 112,4 mln zł.
SDIC Zhonglu Fruit Juice Co.,Ltd. („SDICZL”) jest kontrolowane przez chińską państwową grupę National Development Investment Group Co, notowaną na giełdzie w Szanghaju. Prowadząc 12 zakładów produkcyjnych w Chinach kontynentalnych, SDICZL jest jednym z największych producentów koncentratów soków owocowych w kraju, kierując 90 % swojej produkcji na eksport. Przychody SDICZL za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2017 r. wyniosły ok. 131 milionów euro.
W przypadku koncentratu jabłkowego Polska jest głównym globalnym rynkiem jego produkcji. W związku z tym akwizycja Appolu może oznaczać dla SDIC nie tylko przejęcie lokalnego producenta - w 100 % kapitał polski, ale też wejście na duży, atrakcyjny rynek unijny.
Dodatkowo, chińskie odmiany jabłek różnią się od tych, które uprawiane są w Polsce, więc i koncentraty jabłkowe, które z nich powstają, mają różne parametry. Dlatego tylko produkcja europejskiego typu koncentratu, tu na miejscu, w Polsce, pozwala zagospodarować ten obszar rynku, dotychczas niedostępny dla firm z Chin. Nasz zagęszczony sok jabłkowy jest ceniony na świecie z uwagi na wskaźniki kwasowości. Z pewnością transakcja ta wpłynie na układ sił na rynku produkcji koncentratu w Polsce, który dotychczas był zdominowany przez graczy z Europy Zachodniej.
Dzięki nabyciu Appolu, SDICZL pozyskała pierwsze zakłady produkcyjne poza granicami Chin, co jest kluczowym elementem strategii globalizacji produkcji inwestora. Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia należy się spodziewać, że Chińczycy na tym nie poprzestaną a zaczną przejmować inne zakłady przetwórcze również w branży mięsnej i mlecznej. Zapewne sprowadzą też własnych pracowników do tych przejmowanych zakładów!!! Czy w ten sposób spełni się przepowiednia?
Jednocześnie karmieni jesteśmy przez rządzących hasłami o repolonizacji zakładów przetwórczych w naszym kraju – hipokryzja czyli mydlenie oczu. Aktualnie również firmy niemieckie i ukraińskie powiększają swój stan posiadania w Polsce. W Koprzywnicy w pow. sandomierskim aktualnie kończy budowę firma Deher 100 % kapitał niemiecki. Powstaje największy w UE zakład produkujący soki NFC. Nie pozostają w tyle inwestycje ukraińskie w przetwórstwo i terminale przeładunkowe przy linii LHS – szeroki tor, po którym przewożą bez kontroli zboże, kukurydzę, maliny, warzywa, soki, koncentraty owocowe po to aby po zmieszaniu pod szyldem polskiego zakładu wprowadzać swoje produkty na rynki UE i świata, podobnie jak Chińczycy. To wszystko dzieje się tu i teraz, czyli aktualnie. Świętokrzyska Izba Rolnicza wielokrotnie informowała o powyższych zagrożeniach.
Ryszard Ciźla


*W tekście wykorzystano informacje z portalu www.sadyogrody.pl

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2