Czy powstanie fundusz rekompensujący straty z powodu afer z artykułami żywnościowymi ?

 

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i |Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie  na forum europejskim działań mających na celu utworzenie specjalnego funduszu rekompensującego straty dla rolników, producentów żywności, którzy niesłusznie cierpią na  wywoływanych skandalach z artykułami żywnościowymi w krajach Unii Europejskiej.

Najbardziej aktualnym przykładem jest wywołanie niepotwierdzonej niczym sensacji z hiszpańskimi ogórkami, co spowodowało załamanie cen i ogromne straty, które ponoszą producenci warzyw z całej Unii Europejskiej.

 

Drugim przykładem jest afera „dioksynowa" ze stycznia 2011 z mięsem wieprzowym w Niemczech, gdzie polskim producentom ceny spadły poniżej kosztów produkcji i proces ten trwa do dziś, gdyż od maja zostały wprowadzone na rynek półtusze mrożone z zakupów interwencyjnych robionych w trakcie wywołanej afery a to jest przyczyną utrzymywania się ceny poniżej kosztów produkcji i ogranicza odbudowę bardzo niskiego pogłowia świń w Polsce, stawiając nasz kraj w roli importera mięsa wieprzowego. Podobne załamanie rynku wystąpiło w wyniku choroby BSE a ogromne straty ponieśli producenci wołowiny.

Również tzw. „ptasia grypa" wywołała ogromne straty, tym razem u producentów drobiu.

Przywołane przykłady afer na rynku żywnościowym nie były w niczym zawinione przez rolników a miały katastrofalne dla wielu gospodarstw skutki ekonomiczne doprowadzając wiele z nich do bankructwa.

Ogromną rolę za każdym razem w eskalacji skutków tych zdarzeń miały media podsycając w sposób bezkarny poczucie zagrożenia wśród konsumentów co miało bardzo negatywny wpływ na rynek powodując załamanie produkcji danej branży rolniczej na długi okres.

Największym paradoksem tych sytuacji jest fakt, że w każdym występującym przypadku największe konsekwencje ekonomiczne ponoszą gospodarstwa rolne.

Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwracił się do ministra o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do uregulowania kwestii rekompensat za poniesione straty przez rolników z utworzonego przez Unię Europejską specjalnego funduszu „antykryzysowego". Pismo do wiadomości otrzymali  europoseł Czesław Siekierski i Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agencja Rynku Rolnego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Krajowa Rada Izb Rolniczych Centrum Doradztwa Rolniczego Pierwszy Portal Rolny Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa logo_federacja_2